blog o cestování s dětmi

Kitzbühelské Alpy s dětmi

Poslední srpnový týden (čili před takřka půl rokem, wow Jani, ty blogersky jedeš!) jsme naprosto spontánně místo do Dolomit vyrazili s dětmi do Kitzbühelských Alp. Rozhodujícím faktorem pro volbu této destinace byla vzdálenost z Prahy. Pět hodin jízdy jsme zvládli jen s jednou krátkou přestávkou. Mimochodem, při cestách do Rakouska často stavíme na super odpočívadle Fürholzen West (další tipy najdete i v průvodci). Možná i s ohledem na termín nám nepřálo počasí tak, jako když vyrážíme do Rakouska koncem června. Ale i tak to byla fajn dovolená, ač některé výlety byly významně poznamenány deštěm či mlhou, která by se dala krájet. Pozn. pro zvětšení fotek si vždy klikněte na gelerii. Za překlepy a gramatiku se omlouvám. Článek vzniká v noci během jedné z četných karantén…

Když bych měla jedním přídavným jménem charakterizovat Kitzbühelské Alpy, tak bych jednoznačně řekla: ZELENÉ. Zelené kopečky a údolí protnuté pěšinami, po kterých můžete nekonečně dlouho korzovat s kočárkem. Nemohla jsem se vynadívat a to jsem fanouškem spíše „suchých skal“.

KDE SE UBYTOVAT

Ubytování jsme vybrali v městečku Westendorf. Bohužel jsme tentokrát šlápli hodně do …., takže konkrétní tip s ubytováním sdílet nebudu (zaručené tipy z jiných oblastí najdete v tomto článku). Jen vám doporučím si při hledání ubytování dát pozor na kostely v bezprostřední blízkosti  a na to, jestli má ubytovací zařízení myčku a mikrovlnku (není to samozřejmé a pro ty, co na dovolené z jakéhokoliv důvodu vaří a nechtějí se stát otroky plotny a dřezu, to může být dost zásadní:-). A přitom taková blbost co?:-)). Samotný Westendorf mě nechal spíše emočně klidnou. Inu málo výhledů a žádná myčka je málo výhledů a žádná myčka:-)). Příště bych hledala ubytování blíže městečku Scheffau (a jezeru Hintersteinersee, Rehbachklamm apod), Ellmau a Going, protože pohled na skalní masiv Wilder Kaiser se neomrzí. Jen nám tam letos furt zacláněl nějaký mrak, kazisvět jeden!

V samotném Westendorfu naše děti ocenily jak jinak, klece s trampolínami a mini dráhu s autíčky, na kterou jsme narazili u nedaleké kavárny v uličce Schulgasse, hned naproti tenisovým kurtům. Jestli sem vyrazíte, nezapomeňte na dostatek drobných! Kousíček za městem (cca 3 km chůze od centra; přímo u hřiště je velké parkoviště), hned vedle golfového a fotbalového hřiště, je moc fajn lesní hřiště (Waldspielplatz). U hřiště pak začíná i krátká (a s kočárkem sjízdná) pohybová stezka Alpinolino Waldpark. Pokud jste se na některé z vašich dovolených v Alpách stali hrdými majiteli dřevěných kuliček, tady se vám budou hodit.

Abych tu rovnou projela všechna hřišťátka, na která jsme narazili mimo výletní trasy, tak nesmím zapomenout na naprosto perfektní Ritterspielplatz v městečku Itter. Vstup volný. Takové malé Mirakulum. Z parkoviště u kostela je to pár set metrů pohodlnou procházkou. V Ittru je i koupaliště, které jsme ale vzhledem k počasí nezkoušeli.

SLEVOVÁ KARTA

Protože jsme nesehnali ubytování nabízející i slevovou kartu (kromě tzv. Gaestekarte), koupili jsme pro celou rodinu tzv. Sommercard, se kterou jsme měli zdarma jízdy lanovkou a další výhody. Mimochodem, s Gaestekarte, kterou získají od svého ubytovatele všichni, jsou zdarma např. autobusy či vlaky mezi městečky, čehož lze krásně využít během výletů (např. si můžete vyjet lanovkou ve Westendorfu a sjet lanovkou do  Brixen in Thale a odtud se pak vrátit vlakem; případně se z Ellmau přes hřeben dostat do Scheffau – viz. níže).

WESTENDORF, FLEIDINGGIPLFEL A ALPINOLINO

První zatežkávací výlet byl jasný. Lanovkou Alpenrosenbahn I, II přímo ve Westendorfu jsme se přiblížili dětské stezce Alpinolino s kuličkovou dráhou Spoggolino  (prostě Kugel muss sein). Nejprve jsme se drobně zasekli na lezecké stěně hned u horní stanice lanovky (my se tam zasekli jakože hodně! Takže s tím počítejte a mějte rezervu, nebo dětem zavažte oči:-)  a pak na hřišti se skákacím hradem hned vedle (to bylo určené spíše dětem menším).

Abychom si i my dospělí trošku přišli na své, nejprve jsme „vyběhli“ k velké radosti dětí na Fleidinggipfel, 1892 m n.m. (celkem kratičká 3 km zacházka, pod samotný vrchol v pohodě dojedete s kočárkem, se kterým tu ostatně můžete korzovat mnohem dál). Stoupání na vrchol bylo místy s ohledem na terén celkem náročné, ale dá se zvládnout i s malými dětmi.

Pak se naše cesta ubírala již směrem Alpinolino a Spoggolino, protože se na nás hnal déšť. V porovnání s jinými stezkami pro děti v Rakousku tuto hodnotíme jako slabší, co se atrakcí týká, ale dětem se líbila. Celá stezka není sjízdná s kočárkem jako okruh. S kočárkem ale zvládnete úsek od horní stanice lanovky k restauraci Choralpe (parádní hřiště). Tento úsek vede podél superdlouhé kuličkové dráhy Spoggolino. Rodiny s dětmi, kde je jedno dítě ještě v kočárku a druhé už chodí, se mohou tedy v úvodu stezky Alpinolino rozdělit, sejít se následně u Choralpe a kuličkodráhu si vychutnat cestou zpět společně. Výlet by šel určitě i prodloužit, ale nám vůbec nepřálo počasí. My jsme vynechali i tříkilometrovou stezku Holzwurmweg od mezistanice lanovky Alpenrosenbahn. Kuličku si určitě kupte, ještě ji na této dovolené využijete (my jsme ji koupili u dolní stanice lanovky, ale tuším, že šla koupit i nahoře. V každém případě si u dolní stanice lanovky vezměte herní plán pro děti, ten nahoře neseženete)!

WESTENDORF, GAMPENKOGEL

Tato sedmikilometrová okružní trasa není sjízdná s kočárkem, ale není příliš technicky náročná, takže ji zvládnete i s malými dětmi. Výhodou tohoto výletu je, že na něm nepotkáte tolik lidí! Alespoň my jsme potkali jen jednu babičku s vnukem. Od horní stanice lanovky Alpenrosenbahn se vydáte přes Gampenkogel (1957 m n.m.) k nádrži Kreuzjochl a zpět kolem restaurace Brechhornhaus (jak jinak než s hřišťátkem). Na Gampenkogel na váš čeká vrcholová knížka!

Mimochodem, od Brechhornhaus se dostanete po zpevněné široké cestě i s kočárkem až k horní stanici Alpenrosenbahn. Takže i kočárkoví si zde užijí korzování odnikud nikam.

ELLMAU, ELMI´S ZAUBERWELT

Jestli vám za některý výlet budou děti líbat ruce, tak je to tento! Elmi´s Zauberwelt  v Ellmau je fakt ráj pro děti! Jen si sem nezapomeňte přibalit náhradní oblečení a dřevěnou kuličku. Můžete tu drandit s kočárkem kolem dětských atrakcí (kolotoč, motokáry, lanový park, vodní atrakce…) a u toho si vychutnávat výhled na majestátní pohoří Wilder Kaiser. Pokud vám tam teda nebude zaclánět mrak, jako mně, sakra:-).

Od horní stanice Hartkaiserbahn v Ellmau se můžete vydat i s kočárkem až k horní stanici lanovky Brandstadl vedoucí z Scheffau (jako okruh je to cca 5 km). Můžete tedy během dne spojit procházkou po hřebenech dva dětské světy.  My jsme se spokojili se čtyřkilometrovou  okružní procházkou k vodní nádrži právě směrem k Brandstadl, Děti to zkrátka táhlo až moc k ropuše zvané Elmi. To totiž netušili, že u Brandstadl je další dětský ráj, KaiserWelt Scheffau. O tom ale později.

GOING, PONYALM

Jestli se nebudete moct nabažit pohledem na Wilder Kaiser, můžete pokračovat na dalším výletě, tentokrát z městečka Going. Nám bohužel výlet příliš nevyšel. Od horní stanice lanovky Astbergbahn jsme se chtěli vydat na malý 4 km dlouhý okruh přes Brenneralm a Schwaiglerkogel, ale počasí nám nepřálo (natož abychom se v městečku Going šli vykoupat), stejně jako zapomenutý potažmo ztracený pracovní mobil nám na klidu nepřidal (ten mobil byl samozřejmě zapomenutý v autě, jak jinak). Tak příště. Ten výhled tam totiž stojí za to! Děti si aspoň vyhřebelcovaly poníky (na těch můžete jet i na projížďku). Já moc nemám tyto „atrakce“ ráda, ale musím říct, že se tam o poníky hezky starali. A ta lavička! Na té bych mohla sedět celý den!

KITZBUHELER HORN, DĚTSKÁ FERRATA

Cestu na Kitzbuheler Horn (1.996 m n.m.) jsme pojali trochu jinak, než turisti, co vyjedou lanovkou až nahoru, kde se vyfotí u zlatého kříže a zase sjedou velkokapacitní lanovkou dolů. Přiznám se, nás dav lidí u zlatého kříže vysloveně odpuzoval, takže tuto oblíbenou fotku nemáme. Instagram jistě zaplakal a je to pro něj obrovská ztráta. V mezistanici lanovky Kitzbuhel Horn jsme přestoupili na lanovku Hornbahn II a vyjeli do výšky 1.670 m n.m. (Alpenhaus) a cestu vzhůru ke Kitzbuhel Horn jsme absolvovali po svých. Tady potěším všechny, co jezdí s kočárkem či vozíčkem, protože celá trasa byla sjízdná s kočárkem. Nás však nebavilo jít celou cestu po asfaltce, tak jsme uvítali možnost „drápat“ se po dětské ferratě. Nemusíte se bát, žádnou extra výstroj nepotřebujete, pokud tedy nechcete děti učit přepínat karabiny – k tomu zde máte skvělou příležitost. Máte-li jedno dítě chodící a jedno v kočárku, není problém se na dílčí pasáže prostě rozdělit (v podstatě na sebe skoro uvidíte) a sejít se na vrcholku.

 

KITZBUHEL, HAHNENKAMM

Protože nás tlačil čas a hlavně mizerná předpověd počasí, rozhodli jsme se, že v Kitzbuhelu v jeden den uděláme ještě druhý minivýlet. Popojeli jsme kousek autem a vyjeli lanovkou Hahnenkammbahn. Cílem byla Ehrenbachhoehe (a stejnojmenná nádrž), kaple Sankt Bernhard a pro děti, ať neremcají, dětská parkurová stezka Streif.  

Celá stezka Streif je sjízdná s kočárkem, stejně tak jako trasa k Ehrenbachhoehe a zpět. A vůbec, tady je to kočárkový ráj!

Pro mě byl toto nejkrásnější den z celé dovolené. I když mě teda dost štval ten mrak, co mi kazil výhledy. Naprostý highlight u dětí byl dvojitý tobogán.

HOHE SALVE

K Hohe Salve netřeba nic dodávat, fotky mluví za vše. Ale zkusili jsme to. Víc informací najdete v Toulkách s dětmi v báglu. Tam jsou tedy i barevnější fotky:-).

KAISERWELT SCHEFFAU

S ohledem na předpověď počasí jsme se opravdu nepokoušeli o žádné složitosti. Kaiserwelt Scheffau je takové lesní hřiště, no, v dešti nic moc:-). Ale zas jsou tam stromy, takže stín:))).

Na tomto výletu jsem ocenila, že i v srpnu mám pro každého softshellové rukavice, náhradní oblečení v Ikea pytlíku, pláštěnku na batoh a ponča. Jen doporučím, abyste si vždy před dovolenou zkontrolovali, jestli vám dítě z toho ponča jaksi nevyrostlo:-). Dokud jsme jezdili s kočárkem, velmi jsem ocenila obří Salewa pončo, pod které se v případě nouze vešly obě děti i s manželem a kočárkem. A matka vždycky vydrží!

Připomínám, že z tohoto dětského světa se můžete dostat přes hřeben až k ropuše Elmi v Zauberwelt Ellmau.

A jaká místa jsme vůbec nestihli a byly na seznamu? Jejda, těch bylo!

  • Rehbachklamm
  • Hartkaiserbahn, Rübezahlschnitzweg
  • Hochbrixen,  Filzalmsee
  • motokáry v St. Johann in Tirol
  • ….je toho spousta, co jsme nestihli. Až bude někdy čas, zkusím seznam doplnit. Případně můžete i vy přidat Vaše tipy do komentáře!

Pokud se vám článek líbil, neváhejte jej sdílet dál. Podpořit mě můžete i nákupem průvodců. Můj eshop najdete zde. 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: Antequera

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro