blog o cestování s dětmi

Kde se vykoupat v Českosaském Švýcarsku a okolí

Kamarádka se mě nedávno ptala, kam se tady, v oblasti Českosaského Švýcarska a okolí, jezdíme koupat. Nu co, celé dětství jsem jezdila na favoritovi na Novou Olešku za Srbskou Kamenicí. Pak jsem měla vždycky celé břicho zelené a z plavek skoro tahala kapry, ale tehdy se to tak ještě asi neřešilo:-). Když bylo posvícení, jelo se na Starou Olešku, kde to bylo fajnovější. Tak jsem si řekla, že je na čase to po dlouhé době znovu zmapovat. 

STARÁ OLEŠKA U HUNTÍŘOVA

Vzala jsem děti na Starou Olešku u Huntířova a bylo to moc fajn odpoledne! Cesta tam je prostě krásná, já tyhle klikatice kolem lesů, polí a roubenek miluju! A Oleška je prostě Oleška. Nostalgie.

Parkování je trošku horší, mám pocit, že tam na něj moc nemysleli. Rozhodně doporučuji zaparkovat dříve, než vjedete k samotnému rybníku, tedy před cedulí značící obytnou zónu. Přímo u této cedule jsou asi čtyři parkovací místa. Jinak neporadím, sama jsem byla bezradná při pohledu na ty zákazy stání. Z parkovacího místa jsme to měli asi 500 m k rybníku, tak jsem vytáhla kola. A vyplatilo se. Děti se pak projely i podél rybníka a hlavně neremcaly, kdy už tam budeme:-).

Koupání je zde zdarma, ovšem nečekejte převlékací kabinky ani sociální zařízení. Objevila jsem jednu toitoiku. Ale zase na druhou stranu, hned při ruce je lesík:-). Občerstvení tu v sezóně určitě najdete, však je zde několik kempů. Celkový dojem byl velmi dobrý, protože zde byl prostě klid! Voda byla celkem teplá, trochu špinavější,  ale nesmíme být cimprlich:-). Možnost půjčit si lodičku jsem radši nevyužila, dvě ruce na dvě dětí a dvě pádla, to je trochu málo:-).

SLOUP V ČECHÁCH

Tak tam jsem se cítila skoro jako u moře. Až na tu vodu teda:-). Voda zde byla celkem teplá a v rámci možností čistá (prostě v ní neplaval žádný oslizlý hnus, ale zelinkavá byla). No rakouské jezírko to sice nebylo, ale i tak z naší strany velká spokojenost.

Parkovat můžete přímo v areálu kempu/koupaliště. Platí se zde vstupné. My jsme za celou rodinu a auto zaplatili 120 Kč. Ovšem  oproti Olešce tu máte k dispozici převlékárny a sociální zařízení (které tedy již něco pamatuje). Celkově na mě kemp působil velmi dobře. Jediné mínus dávám snad za ty koupelny.

Koupání si užily hlavně děti. Pláž je písečná, takže paráda na bábovičky a vstup do vody pozvolný. Můžete si vybrat, jestli budete ležet na písku nebo na trávě a stínu je tu též dostatek. Pro děti je k dispozici dětské hřiště. Tekže fajn! Starší děti, odhadem 7+, můžou vyzkoušet svou mrštnost v lanovém parku.

Ve Sloupu v Čechách je i Minizoo, kterou jsme ale navštivit nestihli. Zato jsme ale prozkoumali krásy skalního hradu! K tomu se dá dojet i s kočárkem od koupaliště, cesta je cca 1,5 km dlouhá a nevede po hlavní komunikaci. My jsme ale kvůli vysokým teplotám jeli autem, lenoši no. Na hrad se ale s kočárkem určitě netřepejte.

Samotný hrad je kouzelný, ovšem vzhledem k víkendu a prázdninám to byla tak trošku masovka. V sezóně tu ale můžete mít štěstí na rytířské souboje, stejně jako my.

KYTLICE

Další možnost, kde se osvěžit, je rybník v Kytlici. Více zde. Voda je tu ale opravdu ledová. Děti však ocení kousek písečné pláže a vy ten klid.

KDE SE JEŠTĚ VYKOUPAT?

Jako děti jsme lezly do říčky Kamenice. Voda byla jako led, řasy nám omotávaly nohy, kameny byly oslizlé a pěkně klouzavé, ale to dobrodružství! Nechápu, že nás tam naši pouštěli samotné:-). Další možné koupání je údajně v Chřibské nebo v Kyjově. U Máchova jezera jste do hodiny.  Pokud nehledáte romantiku, ale komfort, nabízí se aquapark v Děčíně. A nebo si zajet kousek dál do Německa…

 

 

 

2 komentářů

  • Koupání v Kyjově je ok, voda studenější, ale krásně se tam pozorují ryby s červenýma ploutvičkama, co se moc nebojí, ale chybí tam stín a celkově se tam není kde uvelebit. Někdo tam provozuje občerstvení, ale nějaké hygienické zázemí chybí úplně, snad jen ten les z jedné strany rybníka. Jediná výhoda je, že je to zadarmo. Lepší koupání je v Jetřichovicích, nahoře směrem na Srbskou. Jak je Kemp U Vody. Něco mezi rybníkem a bazénem s pozvolným vstupem, voda hnědá asi jako v Kytlicích, ale čistá a teplejší, stín, malé dětské hřiště, občerstvení a záchody, bufet s nejpomalejší obsluhou na světě, ale dětem se tam moc líbilo. Navíc když už vás přestane bavit koupání, tak kousek od něj začíná moc hezká naučná stezka. Koupaliště je placené, ale i když si cenu nepamatuju, tak to nebylo nic přehnaného, nějakých 30Kč na osobu a den… Navíc se tam dá přijet přes brod a ten teda děti lákal nejvíc 🙂

  • Zuzko, skvele, díky moc! Muzu vas poprosit o vetsi detail? Jakou naucnou stezku myslite? A brod je kde, kudy k nemu:-)? Brody máme rádi:-). Nejakou fotku nemáte? Ráda bych to zpracovala jako ucelený tip, ty komentáře nejsou tak viditelné. Klidne pište na sdetmivbaglu@seznam.cz, budu moc rada! Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra