I když Českosaské Švýcarsko není zrovna rájem pro malé cyklisty, určitě se tu najdou místa, kde to zvládnou i malé děti na kolech – a to mimo hlavní komunikace. Pojďme se podívat na naše nejoblíbenější. Všechna místa samozřejmě najdete také v knižních průvodcích Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a Saské Švýcarsko.
NS ČESKÁ SILNICE
Naučná stezka Česká silnice s podtitulem „Výlet časem od pravěku po současnost“ je 12 km dlouhá stezka (6 km tam, 6 km stejnou cestou zpět), která vede po asfaltové silnici (cyklostezka č. 3030) a následně po zpevněné, kamenité cestě. Na stezku mají auta vjezd zakázán. Trasa začíná v obci Vysoká Lípa a dovede vás až na samotnou hranici s Německem, do zaniklé osady Zadní Jetřichovice (do roku 1951 zde bylo zakázané území). U rozcestníku pod Šaunštejnem najdete na zadní straně infotabule ve schránce pracovní list, který vás provede celou naučnou stezkou. Mimochodem, k Šaunštejnu je to od rozcestníku jen kousek, tak si možná před výletem ještě odběhněte! Kola k Šaunštejnu nesmí, je pro ně u rozcestníku určen stojan. Tak nezapomeňte na zámek!
Na naučnou stezku si nezapomeňte přibalit do batohu tužku! Pokud nechcete riskovat, že pracovní listy zrovna dojdou, můžete si je vytisknout i doma. Vyplněním tajenky pak získáte kód do truhly s pokladem, kterou najdete na konci stezky, právě na hranici s Německem. Naučná stezka je určena spíše starším dětem a hodí se jako skvělý doplněk školního učiva (zejména kapitol o pravěku). Nicméně ani nejmenší děti nepřijdou zkrátka a jistě je potěší cestou dřevěná socha soba nebo domeček uhlíře z pohádky Pyšná princezna. Celá cesta vede víceméně po rovině až na táhlejší stoupání hned v úvodu.
Z VYSOKÉ LÍPY NA TOKÁŇ
Zdatnější cyklisté mohou přibližně v polovině NS Česká silnice odbočit na cyklostezku č. 3029 a vydat se na Tokáň. Cesta je dlouhá 7 km v jednom směru. Prvních pět kilometrů z Vysoké Lípy je plus minus po rovince, případně drobné stoupání. Poslední kilometr vám však bude připadat nekonečný. Je to táhlý stoupák, ale dá se:-). Ale hlavně, ten sjezd dolů, ten si užijete!
Na Tokáni si nezapomeňte odběhnout k lanovému parčíku nebo na Úzké schody.
TRADIČNÍ KOČÁRKOVÁ TRASA NA DOLSKÝ MLÝN
Cesta na Dolský mlýn z Jetřichovic, to je taková kočárková klasika. Samozřejmě se sem s dětmi můžete vydat i na kolo! Já osobně preferuji variantu pěší chůze v kombinaci s dětmi na kole. Cesta je v jednom směru dlouhá jen 2 km a v případě deštivého počasí je v závěru cesty občas potřeba s kolem pomoci.
Z HŘENSKA PŘÍVOZEM A VLAKEM DO KŐNIGSTEINU A ZPÁTKY NA KOLECH
Výlet, který zvládnou i ti nejmenší cyklisté, protože cyklostezka je podél Labe po rovince a navíc na ní tu a tam narazíte i na dětské hřiště. A řekněme si na rovinu, které dítě nemá rádo cestu vláčkem? Auto nechce zaparkované ve Hřensku a přívozem se vydejte k vlakové stanici Schöna. V přívozu se obvykle domluvíte jak německy, tak česky. I v přívozu si můžete rovnou koupit lístek na vlak. Skupinkám se vyplatí skupinové jízdné Labe- Elbe, která platí i v historickém výtahu v Bad Schandau.
Vlakem se dopravte až do Königsteinu – s jedním přestupem v Bad Schandau a odtud se vydejte podél Labe směrem vlakové nádraží Bad Schandau. Trasa je dlouhá přibližně 5 km a celou dobu jedete po cyklostezce. Jen v samotném Königsteinu se malý kousek (pár set metrů) budete pohybovat po cestě, kde mohou jezdit auta – poblíž zábavního parku Elbe- Freizeitland. Mimochodem, tam by se dětem asi také líbilo:-).
V Bad Schandau využijte možnosti, že hned u nádraží jezdí přívoz až do samotného cestra městečka (přívoz nejezdí kolmo, ale po proudu řeky). Od přívozu v Bad Schandau je to jen pár desítek metrů na náměstí (kudy k moc hezkému hřišti najdete v průvodci) nebo po rysí stezce k historickému výtahu, který vás vyveze k rysí oboře (opět detailně popsáno v průvodci).
Poté se vraťte do Bad Schandau a odtud již zpět vlakem a přívozem k výchozímu místu.
Další tipy najdete v mých průvodcích.
Zanechat komentář