blog o cestování s dětmi

Jak zatočit s blbou náladou

Taky někdy vidíte díky dětem úplně rudě? Černě? Všude blesky? Já jo! Někdy mám pocit, že musím mít už stokrát převařenou krev:-). Neustále si opakuji „Jsou to děti, klid matko, dýchej zhluboka…“, hlavou mi letí všechny ty respektující zásady, ale  je to prostě silnější než já. S oblibou říkám, že narozením dětí jsem objevila novou dimenzi lásky, ale též novou dimenzi „vytočenosti“ (no, říkám to možná trochu jinak… :-).  Ty jo, měří sotva metr a co s člověkem dokážou, že? V pátek jsem tak nějak od rána viděla vše černě. Takový ten den, kdy máte chuť se z toho všeho odhlásit, zabalit si do šátku svých pět švestek a vyrazit na pouť někam do hor, na poušť, prostě někam, kde bude člověk sám.  Sám se sebou, se svými myšlenkami.  Bez toho věčného hučení a kňourání a hádání se… Jeden lék na to mám.  Přemoct odevzdanost té blbé náladě, zabalit saky paky, nechat všechno za dveřmi bytu a vypadnout.  No, jasně, že s nima:-).

Páteční nápad hraničil s masochismem. Muzeum v Roztokách u Prahy. Dvě výstavy. Skleněné vitríny. Já, oni dva a dvacet věčně upatlaných prstů.  A víte co? „Hepáč“ čili happy end. Vitríny přežily, krev mi zchladla a bylo to fajn odpoledne.

Návštěvu Středočeského muzea v Roztokách a výstavy Papírová hračka a interaktivní Hry a klamy (malý IQ park Liberec) můžu rozhodně doporučit. Do Roztok u Prahy se dostanete z Prahy vlakem, přičemž cesta trvá 15 minut z Masaryčky (jen nádraží moc bezbariérové tedy není). Muzeum a zámek v Roztokách se nachází v docházkové vzdálenosti  od nádraží (cca 3 min).

1Pro Brácháče a Žloutkovou byla samotná cesta zážitkem. Nejvíc snad cesta podchodem, kde objevovaly krásy ozvěny. V tu chvíli jsem se sama zastavila a uvědomila si, jak krásné a intenzivní  je dětské vnímání světa. Ten jejich smysl pro detail, vnímání věcí, které dospělý člověk ve svém uspěchaném tempu přehlíží…

 

V zámeckém parku děti obdivovaly nahé sochy a též projíždějící nákladní vlaky:-). Já klid a zelenou barvu stromů na jaře. Nejkrásnější barva!

Zámecký park Roztoky
Zámecký park Roztoky

HRY A KLAMY

Tato výstava je zajímavá pro malé i velké. Jedná se v podstatě o malý IQ park z Liberce. Naprostá pecka pro Brácháče a Žloutkovou byla  stěna, do které mohli vytvářet své vlastní obtisky. Ta by jim vlastně i bývala stačila:-).

Zajímavá pro ně byla i zvuková vlna, obkreslování obrazu v zrcadle, nejrůznější cizí jazyky a  nebo telefonování z jednoho konce místnosti na druhý. Většinu vystavených her a rébusů si děti užily tak nějak po svém, přeci jen jsou ještě dost malé, hlavně Brácháč tedy. Já byla ráda, že nic neurvaly:-).

PAPÍROVÁ HRAČKA

Výstava plná vyleštěných skleněných vitrín, naše premiéra – musím říct, že jsme ji zvládli skvěle! Vystavené exponáty byly opravdu moc pěkné a i já už jsem si sama tak trochu zavzpomínala na hračky, které jsem měla jako malá. Už je to tady no, stává se ze mě pamětník:-).

Vstup na obě výstavy byl 50 Kč celkem. A i když naše děti byly na výstavu Hry a klamy možná ještě trochu malé (ještě tak dva tři roky navíc by byly fajn), tak i s ohledem na vstupné a hlavně komplet zážitky to byl velmi vydařený výlet. Gumové medvídky tam též prodávali, tak nebylo co řešit, že:-)?

Takže pokud máte třeba milovníky vlaků jako já, myslím, že toto by pro vás mohl být dobrý tip třeba na fajn odpoledne.  Pozor, výstava trvá do 10.7.2016 (otevřeno st-ne). A pokud máte blbou náladu, zkuste udělat krok mimo zajeté koleje a každodenní rutinu! Je to skvělý balzám na duši!

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja