blog o cestování s dětmi

Homesharing

Homesharing znáte? Hodně informací o něm najdete na blogu Cestuj za babku. Ale já vám dnes představím homesharing tak, jak ho asi neznáte. Homesharing, který pomáhá. Pomáhá těm, kteří to potřebují, ale obohacuje i ty, kteří se zapojí s nabídkou pomoci. Představí vám ho kamarádka Jana, která zde občas sdílí své zážitky z cest (tady třeba do Rakouska) se svými dvěma chlapečky s poruchou autistického spektra. Btw. aktuálně můžete Janu podpořit na Donio. , určitě na její sbírku koukněte).

Homesharing, nebo-li v tomto případě sdílená péče o děti s PAS – poruchou autistického spektra, a mentálním opožděním, nebo kombinovaným postižením (fyzickým a mentálním), je projekt, který zastřešuje organizace Děti úplňku.  Já jsem se o nich dozvěděla na konferenci Nautis.
 
Znamená to, že si vyškolený hostitel – člověk, jakékoli profese, nabídne dvakrát měsíčně svůj volný čas, svůj byt či dům rodině s dítětem s PAS, nebo jiným postižením. Zkrátka odlehčí rodině tak, že si vezme dítě k sobě domů, na výlet, zkrátka se o něj postará, aby si rodina mohla odpočinout nebo zařídit potřebné věci, které běžně nestíhá.

Máme dva syny s autismem a mentálním opožděním, přidruženými zdravotními komplikacemi, Matyho a Ondru. Projekt homesharing nám přinesl do života dvě hostitelky, dvě kamarádky našich synů –  Katku, Martinu a její dcerou Miri. Je mi ctí, že se znám s lidmi, kteří věnují svůj volný čas a pečlivě sledují projevy našich synů, aby nepřehlédli v jejich chování něco důležitého. Že je berou tak, jací jsou, jsou s nimi rády, a společný čas si náramně užívají. Frekvence homesharing závisí na vzájemné dohodě. U nás bývá jednou za dva týdny. Časově u Matyho se jedná o 7 hodin, u Ondry o 5 hodin. Vždy závisí na programu, který společně mají. Nám rodičům to dává možnost, pokud jsou oba kluci u hostitelek, být chvíli spolu s manželem sami. Pokud je jeden z kluků doma, tak přizpůsobit program jednomu. Naši kluci jsou totiž svou povahou a zájmy velmi odlišní:-). Spojuje je zejména adhd, takže naše hostitelky jsou velmi aktivní ženy :-).

Jak se do programu zapojit?

Mohou se přihlásit páry, jednotlivci, jakékoliv profese. Důležité je, mít chuť poznat ve svém životě něco nového a pozvat takové dítě k sobě domů. Jak bude vypadat čas strávený společně, to záleží na tom, co dítě rádo dělá, jestli je spíš sportovně založené, nebo „kavárenský tip“:). Děti s postižením, nejsou jejich diagnosa, ale mají nějakou povahu, něco se jim líbí/nelíbí, něco je baví/nebaví, něco rádi jedí/nejedí :-). Pravidelnému setkávání s takovým dítětem předchází samozřejmě teoretické školení, které zahrnuje informace o dětech s tímto postižením a o jejich projevech. Děti jsou často nemluvící, používají alternativní komunikaci, a chování je jejich komunikace. Po teoretickém základu dochází k párování hostitel – dítě. Následuje tzv. provázení, kdy je při setkání hostitel – dítě opakovaně přítomen adaptační průvodce projektu homesharing. Pak se již domlouvá rodina s hostitelem samostatně, a na adaptačního průvodce se mohou i na dále kdykoli obrátit s dotazem.
 
Mám radost, že jsou lidé, kromě nás rodičů, co jsou s kluky rádi. Ačkoli na začátku, chtěli hlavně pomoct nám rodičům, postupem času zjišťují, že i jim tento vztah, s jiným dítětem, něco přináší:). Jsou jejich dospělý kamarádi…
 
Více informací na: https://homesharing.cz/…ng/https://homesharing.cz/…vi/
 
Zapojte se, i Vy: https://homesharing.cz/…ty/

Děkuji, Jana

Pozn. S dětmi v báglu – Jana je až moc skromná na to, aby kdykoliv žádala o pomoc. Pokud ji však přeci jen chcete pomoc nabídnout, přispějte jí a klukům na nové kolo, které jim umožní vyrazit na výlety do přírody, které tak milují. Aktuálně běží sbírka na Donio. Jezdit na kole je pro Janu a jejího muže jedním ze způsobů, jak si v tak náročné životní situaci provětrat hlavu. Díky, že se zapojíte!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rozloučení

#TEEN Kurz první pomoci pro děti

Jak na (sebe)prezentaci