blog o cestování s dětmi

Dobrodružná hra pro děti

Zejména v tomto ročním období není člověk daleko od toho, aby si řekl, že je venku hnusně, že se mu nikam nechce a beztak, brzo se stmívá, tak kam se třepat, že jo :-). Někdy člověk sklouzává svou pohodlností k tomu, že si odpoledne řekne, že už se nevyplatí nic podnikat a cílem odpoledne se tak stane přežít do večera, nebo maximálně skočit do Alberta a říkat tomu procházka. I já to tak někdy mívám. A je to škoda. Protože když to člověk v sobě zlomí, zvedne zadek, často zjistí, že i během toho krátkého odpoledne může zažít spoustu věcí. My jsme se takhle při pondělku rozhodli, že se vydáme na Okoř na dobrodružnou hru v přírodě!

K dispozici jsme měli hru z dílny Kouzelného světa skřítků. Hra funguje tak, že vám e-mailem přijdou propozice v elektronické podobě – detailní popis trasy i s fotografiemi a hrací kartou, a vy společně s dětmi hledáte stanoviště s úkoly a  následně i poklad. Takže je to vlastně zábava i pro dospělé, protože ani vy netušíte, kam míříte, kde hledat a co hledat. Mozku, haló, na scénu:-)!

Celý okruh začínal v Kovárech u Zákolan. Do Zákolan nám bylo doporučeno vydat se Cyklohráčkem (vlak určený především dětem), pak projít  trasu na Okoř (celou cestu po červené turistické značce) a zpět se dostat do Prahy autobusem. V létě ideální varianta! My jsme vzhledem k počasí zvolili auta, která jsme zaparkovali na Okoři. Autobusem dojeli do Kovár (nejezdí často, ale jezdí:-)) a pak už jsme chtě nechtě museli s osmi dětmi (jedno v kočárku) zvládnout 5 km až na Okoř. A já vám říkám, pro děti to bylo dobrodružství! Už jen ta cesta autobusem, to, že ani my mámy jsme nevěděly, kam jedeme a kde hledat…

Cestou na Okoř
Cestou na Okoř

Po celé cestě na nás čekalo cca 10 míst, kde byly ukryty úkoly. Až na jeden jsme našli všechny a naštěstí se nám podařilo najít i poklad! To by byla naše smrt, kdybychom ho nenašli:-). Pro jistotu jsme tedy měli s sebou pokladovou alternativu. Intervaly mezi jednotlivými skrýšemi byly dlouhé tak akorát, že nebylo třeba děti příliš motivovat k chůzi. Snad jen ti nejmenší už byli ke konci trošku unavení, ale dali to všichni! Všichni komplet orazítkovaní, protože nač si dávat razítko na hrací kartu, že jo:-)?

Kouzelný svět skřítků zde ukryl hru jen dočasně, ale i tak si myslím, že toto je jedno z pěkných míst v okolí Prahy. Prostě klidná procházka v přírodě. Celá cesta je určitě vhodná i pro kočárek a pro kola. Kočárek jsme tedy v jednom místě museli nést, ale opravdu jen malý kousek (ale v jednom se sem s kočárkem raději nevydávejte). S dětmi na kolech (za sucha) je toto ideální trasa, protože zcela míjíte silnice. V létě se cestou můžete osvěžit v protékajícím potůčku, který zdatnější cyklisté dokonce projíždí (tzn. pohodlný přístup k vodě i pro děti).

Na Okoři se často konají různé akce. Aktuální program hledejte na stránkách obce Okoř. Když už budete v těchto končinách, můžete zamířit např. do Únětic k Lasíkům či do Zooparku Zájezd (jen 3 km od Okoře), více zde. Máte-li rádi koně, zastavte se třeba v Číčovicích.

Co se dobrodružné hry týká, pro nás to bylo určitě fajn zpestření výletu. Doporučila bych jej pro děti zhruba od čtyř do osmi let. Velkou výhodou je, že zakoupení jedné hry vás nezruinuje, zejména, složí-li se celá skupina. Nemusíte se o nic starat, nikde nic schovávat, plánovat… A i děti, které celkově moc nesnáší chůzi:-), no prostě náš Brácháč, pak vyšvihnou 5 km, jen to fikne:-).

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra