blog o cestování s dětmi

Dětská hra trochu jinak

Jo, je pravda, že děti lezou do peněz. Ale někdy mám pocit, že si za to vlastně můžeme sami. Oblbnutí silným marketingem valícím to na nás ze všech směrů podléháme dojmu, jaké všechny edukační hračky nutně potřebujeme, jinak z našeho dítěte vyroste zaostalý neandrtálec. Pak se do toho vloží všechny ty Anny a Elzy, Mimoni, mašinky Tomášové a Lego Friends a  jsme v řiti:-). A přitom spoustu věcí máme na dosah ruky a zadarmo. Ne nebojte, nejsem zastánce minimalismu ani odpůrce plastových hraček, máme toho doma až hanba a plast tu smrdí někdy na sto honů. Ale čím dál tím víc ve mne zraje pocit, že je to vlastně strašně zbytečné. A teď, co s tím? 

Už během pobytu na horách mi došlo, že čím méně hraček děti mají, tím víc kreativní jsou. Stejně tak i já. Nápady se na mě valily ze všech stran, neustále se nabalovaly a inspirace přicházela ruku v ruce s pořádnou dávnou nové energie. A nadcházející jaro a pobyt venku toto všechno jen umocňuje.

STREETART

Tak tahle technika nám zpříjemnila už tolik procházek! Na výletech kreslíme šifry na cesty (vždy běží jeden napřed a maluje, další stopují) a během trajdání po městě to máme místo kreslení křídami. Posledně jsem Brácháčovi nakreslila tee-pee a měla od něj na hodinku pokoj:-). Běhal kolem něj, cosi řval v indiánské řeči a já meditovala. Jako dítě mě ještě bavilo kontury obrázků vysázet malými kamínky, to zkusíme příště!

PROVÁZEK ZA OSM KAČEK

Tak s tímhle kouskem lana za 8 Kč jsme si vystačili několik dní a rozhodně není všem dnům konec. Už jsem byla přivázána na náměstí k lampě, protože bandita by přeci mohl uprchnout… prošla jsem si jako pejsek celé naše městečko…byla jsem lanem vytažena asi stokrát z bublající bažiny…

TÁBORÁK VE MĚSTĚ

Lov bizonů se zařadil mezi každodenní činnosti, stejně tak jako opékaní bizonů na ohni. A pak že to ve městě nejde!

VŠUDE SAMÉ VĚTVE

Z každé procházky dovlečeme minimálně dvě větve. V kufru auta už nemám snad nic jiného. Tak jsme z toho postavili indiánský stan. A celé to doplnili posvátnými kameny:-).

LANOVÝ PARK

Tak tohle je něco, co děti neomrzí. Lana a lezení po stromech. Drahých zahradních hřišťátek vlastně netřeba.

CVRNKÁNÍ KULIČEK

Kuličky

Kdy jste naposledy cvrnkali kuličky? My jsme si je doma vyrobili z fima. Fajn bylo, že jsme zabili dvě mouchy jednou ranou. Nejprve jsme strávili čas společným tvořením a teď nás čeká čas společné hry. Až se tedy dokopu k tomu, abych je upekla:-).

 

No a když už jsem se motala s fimem, což je pro mě relaxace jako třeba antistresové omalovánky pro někoho jiného, vyrobila jsem pro děti malou věž. Ta má sloužit krom procvičování jemné motoriky i k procvičování číslic. No, ale spíš mě to asi hlavně bavilo dělat:-).

Další nápady najdete i zde.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rozloučení

#TEEN Kurz první pomoci pro děti

Jak na (sebe)prezentaci