blog o cestování s dětmi

České Švýcarsko vás potřebuje!

České Švýcarsko vás potřebuje! Jak můžete v těchto dnech pomoci nám v postižených oblastech?
Zde stručná verze pro ty, co nemají čas číst:

  • Přispějte na sbírkový účet. Jsou lidé, kteří přišli o své domovy a finanční pomoc má i psychologický efekt!
  • Nerušte své dovolené v příštích týdnech… Je tu tolik krásných míst v širším okolí, kam se smí. České Švýcarsko totiž  není jen Pravčická, soutěsky, Dolský mlýn a Jetřichovické vyhlídky, jak se snažím svým blogem ukázat již řadu let. Nechte některá místa odpočívat, ona neutečou…
  • Případně podpořte ubytovatele symbolicky ponecháním zálohy.
  • Udělejte si rezervaci na září.  Mezní Louka, Mezná, Hřensko, Vysoká Lípa, Janov… to jsou ta místa, která byla nejvíce zasažena.
  • VYŘIĎTE VŠEM HOVADŮM, AŤ V LESE NEHULÍ, NEROZDĚLÁVAJÍ TAM OHEŇ A NIC NEODHAZUJÍ…
  • Pomozte nám během procházek vyčistit zbytek parku od věcí, které tam nepatří a mohly by vlivem slunečních paprsků vzplát.
A tady delší text pro ty, co tomu čas věnovat chtějí:
Obrací se na mě místní podnikatelé, ať je podpořím. Lidé hromadně ruší ze strachu své dovolené v příštích týdnech. To mohu sama potvrdit, i naší chaloupky se to dotklo a některé pobyty jsou zrušené. Já to se vší pokorou přijímám tak, jak to je. Jsem totiž vděčná za to, že se požár po týdnu boje podařilo dostat relativně pod kontrolu a my můžeme konečně aspoň trochu s klidem vydechnout. Byl to velmi, velmi náročný týden pro nás všechny.
Vnímám intenzivně to, s jakým nasazením hasiči proti požáru stále ještě bojují, uvědomuji si, jaké riziko při tom podstupují. Nejde nevidět fotky hasičů, jak unavení spí na cestách, ani těch zraněných. Zároveň mi prostě nejde potlačit obavy, že by to peklo mělo znovu nabrat na síle kvůli neohleduplnosti rádoby turistů, honičů senzací a tleskátek na sítích, kterým není blbé v tuto chvíli vyrazit na Pravčickou, z přilehlých vyhlídek pozorovat s cigaretou v ruce tu zkázu nebo odejít od neuhašeného ohniště v lese (realita dnes v noci na hranici parku).
Ale dokážu se vcítit i do kůže těch, kteří si léta budují své podnikání v cestovním ruchu, protože jsem sama součástí. Covid a lockdowny sebou nesly spoustu obav o to, jak se tito lidé uživí. Teď, s pozvolna uhasínajícím ohněm se začínají probouzet obavy nové. Ono to není jen o tom mít dům a z něj vydělávat. Ten, kdo podniká v cestovním ruchu, ví, kolik mravenčí práce za tím je. Jak se celý rok chystáte na hlavní sezónu, během které všichni ostatní, jen ne vy, jezdí na dovolenou, na sezónu, která vám přinese peníze na další měsíce, kdy nevyděláte skoro nic, zatímco náklady vám poběží dál a vy budete dávat do kupy to, co během sezóny přišlo k újmě (mohla bych vyprávět…).  A že se letošní zimy a kolik nás bude stát bojíme všichni…
Prosím, nerušte své dovolené v srpnu. A pokud můžete, zarezervujte si rovnou pobyt v září, říjnu… Ono to v tuto chvíli je totiž nesmírně důležité gesto, které dává lidem naději, že brzy bude zase dobře. A nebojte, nemusíte se bát, že budete chodit na jednom místě sem a tam. Doufám, že se mi díky mému blogování i díky mým průvodcům podařilo ukázat, že České Švýcarsko není jen Pravčická brána, Dolský mlýn a soutěsky. Že je tu řada dalších krásných míst v širším okolí, která stojí za to navštívit. Zprávy od vás v těchto dnech mě v tom utvrzují a já za ně děkuji. ????
A ač jsou škody v přírodě nevyčíslitelné a tečou nám při pohledu na tu spoušť slzy po tváři, mohu říct, že naprosté většiny turistických tras se tohle neštěstí nedotklo. Já osobně jsem na straně těch opatrnějších, takže bych se s úctou k práci ISZ vyhnula ještě pár dní třeba Jetřichovickým vyhlídkám, které jsou normálně přístupné, ale to si musí každý zvážit sám… Osobně cítím, že by bylo fajn, aby si některá místa prostě na pár dní odpočinula.
A až půjdete na výlet, přibalte si do batohu igelitový pytel a gumové rukavice (beztak je po covidu všichni doma máme:-)) a sbírejte nedopalky, plechovky, sklo…zkrátka vše, co do přírody nepatří, a co by navíc vlivem slunečních paprsků mohlo samovolně vzplát. Protože i když se tento požár uhasí, spousta suchých stromů napadených kůrovcem nám tu zůstane.
Děkuji!
Jana

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: Antequera

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro