blog o cestování s dětmi

České Švýcarsko a Lužické hory s dětmi

Náš prodloužený víkend s dětmi v Českém Švýcarsku a Lužických horách byl prostě pohlazením po duši. Miluji to tam! Baví mě i samotné projíždění tím krajem, kochání se za volantem… Ty lesy, ty pískovce, louky, … nádhera! Tentokrát byla v plánu Vysoká Lípa a Kyjovské údolí.

Cestu z Prahy jsme si zpříjemnili výletem lanovkou na Větruši, výšlapem na rozhlednu a blouděním v přírodním a zrcadlovém bludišti (a následně blouděním po parkovišti, haha). O tom více zde.

ŠAUNŠTEJN S KOČÁRKEM A NA KOLE

První z výletů jsem naplánovala z Vysoké Lípy na loupežnický hrádek Šaunštejn. Pokud zamíříte do Českého Švýcarska, TOTO je ono! To je ta srdcovka! Jeden z nejkrásnějších výletů. Bohužel, jako výlet s kočárkem je to takřka mission impossible: Mariánská skála, Šaunštejn, Pavlínino údolí, Rudolfův kámen. Kdo tohle vynechá, jako by nebyl. Já se rozhodla, že je vezmu alespoň pod Šaunštejn. A to na kole. Proč troškařit:-).

Od parkoviště u restaurací „Loupežák“ či „U nás“ ve Vysoké Lípě vede 19 km dlouhá cyklotrasa 3029 přes Doubici (více zde) a Kyjov až k Vlčí hoře v Krásné Lípě. Nám stačil 1 km k rozcestí na Šaunštejn:-). Dál už byla kola zakázaná. My jsme se rozhodli, že kočárek s koly nenecháme na rozcestí, ale zkusíme jít ještě kousek dál (Žloutková kolo vedla). Sice přes kořeny, ale šlo to!

Necelých 300 m před samotným Šaunštejnem jsme nechali naše dopravní prostředky. A vzhůru do schodů! Pamatuji si, že jsem tu byla jako bezdětná a všechny jetřichovické vyhlídky pro mě byly tak dobrodružné. To drápání se nahoru po žebříčku, to šplhání vzhůru, když se vám do průrvy sotva vejde tělo. Nádhera!. Být tam Véčko, je mi jasné, že děti dotáhneme až nahoru. Takto jsme si na Šaunštejn sáhli, chvilku se báli těch loupežníků a pak postavili skřítkům domeček.

Potom hurá zpět stejnou cestou, kde jako magnet působilo dětské hřiště.

hriste u Loupezaku

Cesta je to krátká, ideální na půldenní procházku. Takový dvouleťák ji ujde tam i zpět, až na toho našeho. Náš milostpán, ten se rád vozí:-). Cestou jsem vyfotila ještě pár tipů – tip na půjčovnu koloběžek a na jízdy na koních, ovšem nemám vyzkoušeno.

KYJOVSKÉ ÚDOLÍ S KOČÁRKEM A NA KOLE

Další výlet byl z druhé strany cyklotrasy 3029 – z Kyjova. A tentokrát už ve čtyřech. Auto jsme nechali na parkovišti v Kyjově hned naproti autobusové zastávky. Dětem jsme opět rozdali kola, na ruce nasadili ponožky, protože jaksi přituhlo, a jelo se směrem Kyjovský hrádek. Brácháč do první zatáčky, pak řekl: „Neci!“ A šel do svého „papamobilu“.

Žloutková se projevila jako rozená bikerka a outdoorový typ. Lákaly ji všechny odbočky do skal, drápání se po nich a i samotná jízda na kole, ideálně přes kameny.

S kočárkem to šlo až skoro pod Kyjovský hrádek. Tam jsme vše složili na hromadu a šplhali vzhůru. Vzhledem k tomu, že Brácháč se nesl skoro celou cestu v náručí, troufám si říci, že trasu zvládnete s dítětem jakéhokoliv věku v jakémkoliv nosítku. Jako, pár schodů to je, někdy není místa nazbyt, ale kdo chce, cestu si najde:-).

Ten výhled za to stojí!

Děti tam objevily své vlastní přírodní hřiště:-).

1

Celá trasa tam i zpět měla, tuším, 3 km, takže opět ideál na půldenní výlet. V Kyjově je i přírodní koupaliště Kyjovská přehrada.

Kyjovská přehrada
Kyjovská přehrada

Nebo můžete vyrazit směrem do Doubice na dřevěné sochy. Více zde. Asi se budu opakovat, ale kdo vyrazí s dětmi směrem Srbská Kamenice, Růžová, Janov, Jetřichovice, Rynartice, Vysoká Lípa, Kunratice-Studený, Kunratice-Lipnice, Doubice, Kyjov, Kytlice, …, ten prostě neprohloupí. O dalších výletech v této oblasti se dočtete zde.

Btw, cestou jsem si všimla, že v Růžové je jakýsi okruh pro cyklisty, myšleno ty menší. Stojí za to prozkoumat. Zároveň mě láká se podívat, co se skrývá pod označením přírodní koupaliště Nový Svět v Růžové. No a když už tam člověk bude, tak by stálo za to se zastavit i v Mýdlárně Rubens. Zatím nemohu soudit.

1 komentář

  • Bezva, jen upozorňuju, že nahoru na Loupežák (Šaunštejn) je to pro malé děti opravdu nevhodné! Až bych řekla nebezpečné. My tam byli s dětmi 5 a 8 a byl to hodně adrenalinový zážitek, který si určitě na pár let odpustím. Jako výhled nádherný, určitě to stojí za to, ale tak pro děti 10+.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja