blog o cestování s dětmi

Slovensko (Liptov a okolí) s dětmi a kočárkem

Již několik let jezdíme pravidelně na Slovensko, konkrétně na Liptov, do Ružomberoka. Manžel tam má rodinu, takže dobrovolně-povinná dovolená na Slovensku je každý rok jistota. Ale aby nedošlo k nedorozumění, Liptov je krásný a my tam jezdíme moc rádi.

LIPTOV

Liptov je oblast na středním Slovensku, obklopují ho největší hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západní Tatry, Chočské vrchy na severu, Nízké Tatry na jihu, Velká Fatra na západě a Popradská kotlina na východě. Liptovem protéká řeka Váh, najdete tu přehradu Liptovská Mara, Vlkolínec, termály v Bešenové a Liptovském Jáně. Lyžování je možné v Demänovské dolině, na Malině, Jasné nebo na Chopoku. Jsou tu i zpřístupněné jeskyně, takže míst a možností je celá řada.

My máme vždy útočiště v Ružomberoku, takže se zaměřím na město a jeho okolí a dále přidám pár tipů v širším okolí. Jedná se o letní aktivity a letní výlety.

Jako Ružomberok samotný podle mě nic moc, ale okolí má krásné.

VLKOLÍNEC

Co určitě stojí za vidění a návštěvu je Vlkolínec. Vlkolínec je trvale obydlená obec, v současnosti je tu cca 20 celoročně bydlících obyvatel. Vlkolínec byl roku 1993 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jako unikátní krajinně-sídelní-architektonický komplex. Vzácné stavby na Vlkolínci – srubová zvonice z roku 1770, srubová rumpálová studna z roku 1860 a zděný barokně-klasicistický kostel Navštívení Panny Marie z roku 1875.

Na Vlkolínec se nechá vyjet autem, vede tam úzká silnice z Bieleho Potoka, parkoviště je přímo pod vesnicí. Platí se zde vstup, ale je to jen symbolicky.

Další možností je dojít sem pěšky po turistických trasách z Malina Brda nebo z Ružomberoku. Z města to jde celkem i s kočárkem, cesta vede pořád do kopce, z okraje města to je cca hodina cesty. Z Malina je to pokud jde o kočárek horší, je tam jeden hodně špatně sjízdný úsek. Cesta z Malina je ale moc příjemná a trvá asi 45min.

V létě je to tu jak na Václaváku a domorodcům to moc nezávidím. Ale je to opravdu moc hezká vesnička, kde je zachovaná původní lidová architektura a máte pocit, že se tu zastavil čas. V létě tu funguje i malé občerstvení (nápoje, nanuky i něco k zakousnutí).

HRABOVO, MALINO BRDO, MINI ZOO SIDOROVO

Vodní nádrž Hrabovo je uměle vytvořená vodní nádrž, která v současné době slouží především k rekreaci. Je tu možnost koupání, půjčování loděk, potápění nebo vodních atrakcí. V okolí vodní nádrže je řada apartmánů k pronájmu, stejně tak je tu hotel Hrabovo, kde je možné se ubytovat. Za vyzkoušení stojí i lanové centrum Tarzania, které je považované za největší lanový park na Slovensku s celkovou délkou 1110m a je tam i jedna dětská trasa, takže i menší děti můžou vyzkoušet.

My Hrabovo využíváme především jako nástupní místo kabinové lanovky, která vede na Malino Brdo. Tam se v zimě lyžuje, v létě se nechají podnikat příjemné tůry a procházky do okolí. Občerstvení je možné v hotelu Malino. Lanovka vás samozřejmě vezme i s kočárkem. Z Malina vede příjemná procházka pro značené trase buď zpátky do Hrabova, ta je sjízdná v pohodě i s kočárkem nebo můžete dojít na Vlkolínec (na Vlkolínec to s kočárkem ale moc nejde, ke konci se jde po hodně kamenité cestě, kde i s dítětem v náručí jsem měla co dělat). Cestou je nově otevřená mini ZOO Sidorovo, která je příjemným zastavením hlavně pro děti. Děti si můžou zvířátka prohlédnout i pohladit! Je zde možnost opéct si např. buřtíky nebo po dohodě s majiteli i uvařit kotlíkový gulášek (ale z vlastních surovin). Areál dotvářejí vyřezávané dřevěné komponenty jako altánek, lavičky, houpačky, dětský kolotoč s ovečkou apod. Vstup je zdarma (nebo alespoň letos byl).

A kdo má rád adrenalin, může z Malina Brda sjet na horských kárách nebo koloběžkách. K dispozici jsou koloběžky pro dospělé i pro děti od 6 let. Sjezd je možný pro asfaltové cestě v délce cca 5 km nebo nejlehčí trasou v bike parku – rookie line.

Součástí střediska je i zmíněný Bike Park s celkovou délkou tras více než 10 km. K dispozici je 9 tras pro sjezd na horských kolech. Nejtěžší downhillová sjezdovka splňuje i mezinárodní kritéria, je dlouhá 2200 m a překoná výškový rozdíl cca 400 m. Půjčovna horských kol a koloběžek je u dolní stanice kabinové lanovky v Hrabovém.

ČUTKOVSKÁ DOLINA


Co určitě můžu doporučit je Čutkovská dolina, která se nachází při Černovej, což je součást Ružomberoka. Na začátku doliny je parkoviště, multifunkční hřiště, dětské hřiště s pískovištěm, houpačkami a prolézačkami, občerstvení a úžasná Koliba U Dobrého Pastýře. Pokud jdeme s rodinou na oběd, tak si poslední dobou většinou zajedeme sem, vynikající slovenská klasika jako halušky, šulance nebo pirohy, příjemné prostředí a vyžití pro děti.

U Koliby je i dětský zábavný park Obrovo, kde se děti vyřádí na trampolíně, v lanovém parku, vyzkouší lukostřelbu, tatínkové i větší děti můžou střílet ze vzduchovky, jsou tu i velké 3D šachy nebo kreslící koutek, obrova postel, židle apod.  Vstup je placený (letos to bylo myslím 4€ na 1,5 hodiny, dospělí zdarma). Přes léto mají otevřeno denně, mimo hlavní sezonu (v červnu a v září) jen o víkendech.

Čutkovská dolina je výchozím bodem pro procházky, tůry i cyklovýpravy pro malé i velké. S kočárkem se dá dojít např. k Chatě pod Kozím (cca 4 km), ovšem musí se stejnou cestou zpátky. Cesta  je to ale moc příjemná kolem jezírka s rybami, potoka nebo pastvin pro zvířata. Obecně na Liptově, ale i v Tatrách platí: nepouštějte se mimo vyznačené cesty a raději nechoďte sami, volně v přírodě se vyskytují medvědi! My jsme jednoho málem srazili (teda spíš on nás) v noci u silnice a tchán má na záznamech z fotokamery už několik návštěv na Vlkolínci.

PENZION GEJDÁK

Pro nás je každoročním milým zastavením penzion Gejdák. Pravda, svou největší slávu už má za sebou, ale my to sem máme kousek pěšky a je to fajn procházka směrem na Vlkolínec. Z Gejdáku je příjemný výhled na město. Děti si tu prohlédnou a nakrmí zvířata, jsou tu houpačky, pískoviště, trampolína, venkovní hřiště na beach, hřiště na fotbal apod. Pro ubytované i ostatní hosty pak wellness zona se saunou, vířivkou a malým bazénem. Nově je otevřená i vnitřní herna pro děti. Kvalitu ubytování nemůžu posoudit, ale občas jsem Gejdák nebo i např. Hotel Malino Brdo viděla na Slevomatu.

Na ubytování v Ružomberku můžu dát jen jeden osvědčený tip a to penzion Emilia, který je na okraji města směrem ke Gejdáku a Vlkolínci. Penzion nabízí příjemné apartmány, pro děti dětskou postýlku, židličku a je tu i venkovní hřiště s trampolínou, klouzačkou nebo houpačkami.

Z restaurací bych kromě zmíněné Koliby u Dobrého Pastýře doporučila ještě restauraci Camino, kde dělají moc dobré těstoviny, steaky i pizzu.:-)

Pro děti mě v Ružomberoku napadá ještě Hopiland, což je velké interiérové hřiště. Podle místních prý super, my jsme tam ještě nebyli. Ale až pojedem v zimě do RK, tak vyzkoušíme.

ZOO KONTAKT, VILLA BETULLA

ZOO Kontakt je malá příjemná kontaktní ZOO, která se nachází cca 30 min jízdy autem od Ružomberoka směr Poprad. Pojedete kolem Liptovské Mary a pak směr Tatralandia u Liptovského Mikuláše. ZOO je hned proti Tatralandii, takže můžete spojit návštěvu obou míst. My jsme v Tatralandii, ale např. ani v Gino Paradise Bešeňová nebyli, nějak podobná mega termální koupaliště nemusíme.

V ZOO se platí vstup 5€ už za děti od 1 roku, což mi přijde docela drsné, ale dětem  se tu bude určitě líbit. Dostanou se do blízkého kontaktu se zvířaty, my jsme jeden rok hladili lvíčata, další pak medvěda. Na rameno nebo na ruku si můžete nechat sednout papoušky, nakrmíte zvířata, děti se můžou svézt na poníkovi, juj a teď jsem zjistila, že tam mají nově i akvárko se žraloky.

Cestou ze ZOO je možné se stavit i ve Villa Betula, což je penzion a zábavní centrum (Babyland)  pro děti v jednom. Nachází se cca 7km od ZOO Kontakt u obce Liptovská Sielnica.

Samozřejmě i zde se platí vstupné, jiné je v sezóně, o víkendu a v pracovní dny. My byli mimo sezónu a v pracovní den, takže to bylo dohromady opět asi 20€. Obecně vstupy na podobné atrakce, do termálů apod. mi na Slovensku přijdou dost vysoké.

Ale pro děti je tu super vyžití, trampolíny, houpačky, prolézačky, zvířata a možnost svézt se na koni, vnitřní herna, skákací hrady, dětská lanovka, terénní dráha s autíčkama, vodní prvky, lanový labyrint apod. Venku jsme si to opravdu užili všichni. Co nás velmi zklamalo, byla místní restaurace. Málo místa, nic moc výběr, malé porce, dlouho se čeká, ale ceny opět nezklamaly. Za řízek s bramborama 8€, těstoviny a smažák podobně. A odcházeli jsme s pocitem hladu. Takže doporučuji sem se stavit jen za zábavou, svačinu s sebou a na jídlo někam jinam:).

ŠTRBSKÉ PLESO

Příjemný výlet si můžete udělat i na Štrbské pleso. Doporučuji nechat auto v Tatranské Štrbě a nahoru na Pleso vyjet zubačkou. Pro děti to bude určitě větší zážitek než se nahoru vyvézt autem. Zubačka jezdí myslím jednou za hodinu.

Celé Štrbské Pleso se nechá obejít, je to příjemná procházka i s kočárkem. V sezóně víc lidí, ale co už. V zimě se pak po této cestě prohání běžkaři a na zamrzlém plese se bruslí. Ze Štrbského Plesa se pak můžete vydat dál na pěší tůry: např. Popradské Pleso, Chata pod Soliskem (k té vede i lanovka a odtud zas dál), vodopád Skok apod.

Každopádně Štrbské Pleso je především centrum zimních sportů. K dispozici je 8 vleků a lanovek a 13 sjezdovek. Občerstvení, půjčovna vybavení a parkování u sjezdovek je samozřejmostí.

V okolí Ružomberoka je celá řada míst, která stojí za návštěvu. Ve zkratce, např.:

ŠUTOVSKÝ VODOPÁD

Vodopád u obce Šutovo, docela dobře přístupný, ale s kočárkem to moc nejde. Dítě jsme nesli v krosničce.

KVAČIANSKÁ A PROSIECKÁ DOLINA

Příjemné tůry dolinami, výhledy, skalní útvar Jánošíkova hlava. Ještě jsme tu nebyli, chystáme se v létě, podle popisu a fotek to ale na kočárek moc nevidím. Max nějaké kratší okruhy.

SMREKOVICA

Horský hotel, ke kterému jsme se nechali dovézt a šli jsme pěšky do Ružomberoka přes Šiprůnské sedlo, Vtáčník a Vlkolínec. Byla to moc příjemná tůra. S kočárkem by to asi šlo, ale já si to pro jednou užívala bez kočárku, takže jsem to neřešila a nepřemýšlela nad tím. 🙂

LÁZNĚ LÚČKY 

Možnost navštívit  vitální a wellness svět.

LIPTOVSKÁ MARA

V létě především na koupání a vodní sporty

Demänovské jeskyně, Jeskyně mrtvých netopýrů (ta je spíš pro starší děti, nutno objednat předem, ale je skvělá)

LIPTOVSKÝ JÁN

Termály, rozhledna, Stanišovská rozhledna

ORAVA A ORAVSKÝ HRAD

SPIŠSKÝ HRAD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nízké Tatry s malými dětmi