blog o cestování s dětmi

S dětmi v době kamenné kousek od Prahy

Není nad to mít jasný plán. Ten byl: v sobotu vyrazit brzy ráno na výlet! Takže jsme přesně ve 12 hod opouštěli byt:-). Člověk ovšem nesmí z totálního selhání plánu upadnout do deprese, ale hbitě vymyslet plán nový. Jistě, většina lidí v sobotu v pravé poledne zasedá k obědu. No a my jsme mířili do muzea kousek za Prahou na návštěvu do doby kamenné. 

Zlákala nás nová expozice „na půdě“ ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy, Jmenuji se Sajetta. Výstava nese podtitul „Svět prvních zemědělců“ a zavede vás do období Neolitu. Malinká, milá expozice, kde zřejmě s dětmi nestrávíte celé dopoledne, ale můžete si příjemně zpestřit svůj výlet a ještě děti lecco naučit. A nejen je. Výstava trvá do 22.10.2017.

Společně si můžete např. vyzkoušet, jak se z obilí získávala pomocí kamenů mouka, jak se tkala látka, stavěla studna, jak se vrtalo do kamenů… Naše děti to místy sice jen prolítly, ale během dalšího výletu do Tiských stěn jsem zjistila, že je to zasáhlo víc, než jsem si myslela. Vyžadovaly totiž neustále hru na pravěké lidi:-). Takže jsme ve skalách rozdělávali symbolicky oheň apod.

Vstupné je víceméně symbolické. My jsme za celou rodinu zaplatili 100 Kč a mohli navštívit všechny expozice zámku. Kromě Neolitu jsme s dětmi v rychlosti vyzkoušeli, jak se asi tak tvořil animovaný večerníček. To je možné na výstavě „Bratři v triku 70“.

Návštěvu této výstavy rozhodně doporučuji spojit s dalším výletem v okolí. Občerstvit se můžete třeba v místní Kafírně hned na nádvoří zámku. Něco vydatnějšího najdete v restauraci hned naproti zámku, U Koruny, kde je součástí letní zahrádky i moc fajn dětské hřiště. A nebo jej pojměte jako malý výlet v deštivém počasí. Nasedněte na Masarykově nádraží na vlak a za 15 minut jste v Roztokách. Od nádraží je muzeum asi tak 5 minut pěší chůze i s těmi nejmenšími.

KAM Z ROZTOK DÁL?

Z Roztok se můžete vydat procházkou (i s kočárkem) Tichým údolím až do Únětic (více zde) na báječné koláče u Lasíků, nebo pokračovat autem dál až na Okoř (zde se vyplatí sledovat stránky, protože se tu často konají různé akce), do Zooparku Zájezd nebo přívozem do Klecan na cyklostezku, která vás zavede třeba do ZOO v Praze (více zde).

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: Antequera

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro