blog o cestování s dětmi

Na co si dát pozor v Českosaském Švýcarsku

Českosaské Švýcarsko je nádherné. S dětmi jsme tu na výletech nachodili stovky kilometrů. I proto vznikly hned dva průvodci touto oblastí. Při přípravách druhého dotisku Toulek Českosaským Švýcarskem jsem však oproti původnímu vydání musela pár fotek pozměnit a přidat varování. Protože kůrovec…

Kůrovec naprosto změnil krajinu. Bohužel ovlivnil i to, jak výlety plánovat. Nutí nás být mnohem víc ve střehu. A je potřeba si to zdůraznit. Jak se tedy na  dovolenou v Českosaském Švýcarsku připravit?

  • Pohled na suché lesy je smutný.  Nečekejte hluboké smrkové lesy, ale seschlá torza lesů. Příroda se s zásahem člověka do přirozeného života vyrovnává po svém. Umělé vysazení monokulturních smrkových lesů si vybírá svou daň. Člověk je až do pláče… jenže ten nám k ničemu nepomůže. Využijte s dětmi tedy příležitost a popovítejte si s nimi o přírodě. O tom, jaký vliv má člověk na to, co se s přírodou děje. Jak to i děti mohou ovlivnit. A nezapomeňte zmínit to, že ten les sice působí jako mrtvý, ale pod spadanými stromy bují nový život, nová naděje. A je jen na nás, aby se novým stromům a rostlinám dařilo dobře. Moc hezká knížka k tomuto tématu je Slyšíš, jak mluví stromy (Petr Wohlleben).
  • Před každým výletem si ověřte, zda je turistická trasa otevřena. Některé trasy jsou uzavřeny z důvodu těžby. Úseky se v průběhu sezóny mohou měnit. Aktuální stav najdete vždy na stránkách národního parku. Ze své zkušenosti mohu napsat, že i mapy.cz jsou velmi aktuální.
  • Bedlivě sledujte vývoj počasí. Nevstupujde to lesa za silného větru.
  • Oheň do lesa nepatří. Ani ten na přípravu malého kafe… Zdá se to až trapné to zmiňovat, ale každé léto někoho napadne si v lese ohřát oběd. Však jen malý ohníček… Ne, prostě ne. Je to jak dělat si oheň v kupce sena. A uvidíte-li nedopalek, prosím, raději ho seberte (tzn. sáček na odpadky do batohu).
  • Využívejte maximálně veřejnou dopravu. Pro jízdu do Německa může dobře posloužit jízdenka Labe- Elbe, kdy za cca 400 Kč jezdí celá rodina celý den zdarma. Aktuální přehled linek pro rok 2022 najdete zde: Linienverzeichnis Elbe-Labe-Ticket, Stand 01.04.2022 (kr-ustecky.cz). Jen pozor! V Jetřichovicích se v létě bude pracovat na hlavní komunikaci a bude omezen provoz mezi Jetřichovicem a Vysokou Lípou (lze objet přes obce Janov a Růžová). I bez auta se to dá zvládnout! více o takové dovolené zde. Výlet vlakem do Saského Švýcarska najdete třeba v tomto článku.
  • A nezapomeňte si do mobilu stáhnout offline verzi aplikace mapy.cz, aplikaci Záchranka a meteoradar.

Věřím, že i tak si dovolenou užijete. Příroda má své kouzlo a pískovcové skály jsou pro děti ráj!

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra