blog o cestování s dětmi

S kočárkem a na kole v Českosaském Švýcarsku a okolí

Letošní prázdniny v Českém Švýcarsku si užíváme plnými doušky. Snažím se využít každou volnou chvilku, protože si uvědomuji, že to jsou poslední dlouhé prázdniny… Co naděláme, život letí jak zběsilý, je načase akceptovat skutečnost, že rodičovská je u konce a začíná nová, neznámá etapa. Trošku se té změny bojím, té ztráty volnosti, ztráty možností se kdykoliv sebrat a prostě někam jet. Uvidíme, co přinese etapa nová.

Ale teď k našim výletům. O Českosaském Švýcarsku jsem napsala již více článků, protože, ač se to nezdá, i s dětmi a kočárkem se zde dá udělat spousta zajímavých výletů.

JETŘICHOVICE

Jedním ze symbolů Českého Švýcarska jsou bezesporu Jetřichovice a jejich vyhlídky. Jednu z vyhlídek, Šaunštejn, jsme se pokusili zdolat již minule. Tentokrát byla cílem Mariina vyhlídka.

Cestou do Jetřichovic jsme ale nejprve zastavili u Trpasličí skály u Rynartic. Místo najdete v kopci z Rynartic do Jetřichovic (po pravé straně) a dá se zaparkovat přímo u něj.

Skřítci u Rynartic
Skřítci u Rynartic

Toto malé zastavení (cca na 15 minut) rozhodně není vhodné pro kočárky, protože v podstatě jdete celou dobu do schodů. Výhodou ale je, že celý okruh je tak krátký, že jej ujde i dvouleťák (dokonce i ten náš:-). Pro Žloutkovou i Brácháče bylo celé stoupání takové malé dobrodružství, stejně jako hledání vytesaných trpaslíků.

 

Cesta k Mariině vyhlídce v Jetřichovicích jim už tak dobrodružná nepřišla:-D. Prostě se tam člověk zapotí, no… Celá trasa není dlouhá, cca 1,5 km, ale pořád nahoru. Nám výlet zabral i se zastavením u Trpasličí skály jedno dopoledne. S kočárkem na Mariinu vyhlídku neprojedete. Ale cesta není dlouhá a zdatnější tříleťák by ji s přestávkami mohl zvládnout. Brácháč se celou cestu nesl, jak jinak, na ramenou:-).

Ovšem výhled stojí za tu námahu. To však oceníte asi jen vy:-). Konkrétně naše děti zajímalo, jestli teda dostanou už konečně ten žvejkací bonbón, když už jsou nahoře:-).

Pro mě nejsilnějším zážitkem z celého výstupu bylo ale něco jiného než to dobrodružné šplhání po žebříčkách a krásné výhledy. Cestou jsme potkali skupinku lidí, kteří se snažili nahoru dostat chlapečka – vozíčkáře. Tři nesli vozíček, dva vedli těžko chodícího chlapečka. Tolik vůle, chuti, odhodlání, to se jen tak nevidí. Smekám!

Kdykoliv se snažím vyhledat trasy sjízdné s kočárkem v Českosaském Švýcarsku, odevšad na mě vyskakuje trasa k Dolskému mlýnu. Jela jsem to s kočárkem dvakrát a pokaždé to byla ale sakra dřina:-D. Trasa začíná u penzionu Starý mlýn v Jetřichovicích a je dlouhá 2 km tam. 90% trasy je opravdu v pohodě sjízdná s kočárkem a na kole, ale ten konec, to je maso:-).

Výhodou je, že se u mlýna můžete zchladit. Rozhodně to budete s kočárkem (a po dešti k tomu) potřebovat:-).

USEDLOST NA STODOLCI VE CHŘIBSKÉ

Všechny naše výlety se snažím vymýšlet tak, aby po náročnějším výletu přišlo něco trošku zajímavějšího pro děti. V našem případě stačí říct kůň a máme vyhráno:-).

Zavítali jsme tedy do Chřibské, do usedlosti Na Stodolci, což je z Jetřichovic autem cca 15 minut. Pokud si budete chtít vychutnat klid, romantické prostředí a vyhlášenou kuchyni, usedlostí Na Stodolci nic nezkazíte . Jen pozor, pokud budete mít zájem o projížďku na poníčcích (od 7 minut), je třeba si zavčas udělat rezervaci.

SRBSKÁ KAMENICE A LESNÍ DIVADLO

Srbská Kamenice, to je prostě mé dětství….  Část naučné stezky od Kavárničky v přírodě na konci Srbské Kamenice, kolem krásného hřiště a přes vyhlídku až k lesnímu divadlu jsme absolvovali již potřetí. To se neomrzí:-).

Tentokrát jsme měli štěstí a v lesním divadle se hrála pohádka. O letních prázdninách se hraje co 14 dní, určitě se vyplatí sledovat program.

Divadlo místních ochotníků bylo vydařené a prostě to mělo celé takovou fajn atmosféru. V plánu máme vyzkoušet i lesní divadlo v Mlýnech u Kytlice.

RŮŽOVÁ – MÝDLÁRNA RUBENS A PASTEVNÍ VRCH

Coby kamenem dohodil je ze Srbské Kamenice neméně půvabná vesnice Růžová. Do Růžové vede ze Srbské Kamenice i 7 km dlouhá cesta vhodná pro horská kola, s větším úsilím sjízdná i s kočárkem (začíná pod kostelem). My jsme jeli autem:-D.

Hřiště v Růžové
Hřiště v Růžové

V Růžové jsme zaparkovali u restaurace U Kostela  kde jsme testli místní hřiště a nanuky:-). Boční silničkou hned vedle hřiště jsme se na kolech vydali k Mýdlárně Rubens.

 

Původně jsme tam vůbec jít nechtěli, chtěli jsme dojít až k aleji U Pomníku kousek od osady Nový Svět. Tam jsme chtěli omrknout možnost koupání, zvířata u Penzionu Nový Svět a vyzkoušet stezku pro kola. Ale holt orientační smysl je orientační smysl:-).

Pokud se vydáte od hřiště do kopce, pak vpravo a menší zacházkou kolem farmy (krávy, prasata, kozy, ovce, pejsek… všechno pěkně dohromady) dojdete až k Mýdlárně Rubens. V Mýdlárně mají venkovní i vnitřní chodníčky naboso a hlavně – nádherně to tam voní! Personál je zde neskutečně milý, určite vlivem vdechování všech těch bylinek:-). Já jsem moc zvědavá, jak mýdlo z ovčího mléka zabere na Brácháčův ekzém. A příště si tam koupím i něco na nervy:-), chci být tak pozitivní, jako místní slečny!

Do Růžové jsme se ještě jednou vrátili. Rozhodli jsme se zdolat Pastevní vrch. Pokud z Růžové odbočíte na Kamenickou Stráň, můžete se těsně za cedulí označující konec Růžové napojit na Naučnou stezku v Růžové, která vás dovede až na Pastevní vrch. Pokud od cedule označující konec Růžové popojedete cca 100 m, dojedete až k zákazu vjezdu, u kterého je spousta parkovacích míst.

Naučná stezka začíná panelovou cestou, která po čase přejde v cestu nezpevněnou kolem elektrických ohradníků, kde vede již cesta travnatá a stále do kopce. Celá cesta je cca 1 km dlouhá, s větším úsilím ji projedete za sucha s kočárkem (já bych to ale tlačit nechtěla:-).

Tuto cestu ujde v pohodě i dvouleťák, dokonce i ten náš. Samotná vyhlídka nabízí neskutečný klid (pokud vám tam neřvou čtyři děti jako nám:-) a krásný výhled! Cestu dolů si můžete zpestřit válením sudů:-).

DĚČÍNSKÁ ZOO A PASTÝŘSKÁ STĚNA

Pro řidičku, jako jsem já, je cesta k Děčínské ZOO vždy zážitkem. To když jedete, máte pocit, že snad couváte, jaký to je krpál:-). O ZOO jsem psala již zde. Protože nám tentokrát Brácháč spal v kočárku, rozhodla jsem se, že půjdeme nejprve na Pastýřskou stěnu k „Nebíčku“.

Cesta s kočárkem je v pohodě, je to po silnici. K vyhlídce však musíte překonat nějaký ten schod. A když už jsem ten kočár vytáhla do schodů, přišlo mi jako dobrý nápad ho vytáhnout ještě dalších pár schodů nad „Nebíčko“ a zjistit, kam až se dá dojet s kočárkem. Cestou jsem zaregistrovala směrovku ZOO a ucítila jsem příležitost. Nakonec jsme dali okruh kolem celé ZOO v lese (kopírujete dřevěnou ohradu ZOO). Nebyla to s kočárkem úplně pohodlná cesta, to rozhodně ne, ale dalo se to:-). Za sebe ovšem raději nedoporučuji. Z Pastýřské stěny je krásný výhled na děčínský zámek, který jsme také nevynechali.

Děčínská ZOO je menší, moc pěkná. Její velkou výhodou je, že ji projdou i nejmenší děti bez problémů.

V rámci vstupenky do ZOO můžete zamířit i na expozici Rajské ostrovy, která se nachází ve čtyřpatrové budově v centru města.

DĚČÍNSKÝ ZÁMEK A DĚTSKÁ PROHLÍDKA

Ano, šli jsme do rizika:-). Rozhodli jsme se je vzít do interiéru zámku! Na zámek vedou dvě přístupové cesty. Jedna z nich, tzv. Dlouhá jízda vede kolem Růžové zahrady. Ta děti asi příliš nezaujme, ale nabízí krásné místo pro fotografování! My jsme šli cestou od Zámeckého rybníka přes řetězovou lávku a zámecké zahrady. S kočárkem je to pohodová procházka.

Dětská prohlídka zámku byla moc fajn. Trvala cca 45 minut a paní komtesa se opravdu snažila, dokázala děti zapojit a celkově to mělo spád. Myslím, že to bylo zajímavé hlavně pro trošku starší děti, řekněme od prvňáčků dál, ale myslím, že i ty naše si z toho něco odnesly. No, květináč se stromečkem shodily jen jeden a komtesa asi 100x slyšela: „Mám hlad!“ 🙂

Na nádvoří je kavárna s dětským koutkem a palačinkami, takže pohoda:-).

Děčínský zámek - kavárna
Děčínský zámek – kavárna

LABSKÁ CYKLOSTEZKA A HŘIŠTĚ KOCANDA

Jedno odpoledne jsem chtěla udělat dětem radost a vzala jsem je na XXL hřiště U Kocánka v Děčíně. A byl to nářez! Tolik dětí, tolik slunečních paprsků… Tam rozhodně v mimosezóně dopoledne:-).

Zachránila mě kola v kufru auta (vozím je tam permanentně). Pod příslibem zmrzliny jsem je ukecala na malou projížďku po Labské cyklostezce.

Po cyklostezce č. 2 jsme dojeli až k děčínskému zámku a projeli se kolem Labe. Fajn, nenáročná projížďka i pro děti na odrážedlech. No a já si to zaběhla:-).

Přímo na cyklostezce je i kemp. Takže až se vydáte na Labskou cyklostezku (kus jsme otestovali vloni) můžete zde přespat v obytných stanech, což je pro nejmenší děti super volba. Dokážu si to představit jako super víkendové cyklodobrodružství. Vlakem až do Německa, zpět kolem Bastei a miniatur ve Stadt Wehlen, přespat v Děčíně a pak hurá domů.

ROZHLEDNA SOKOLÍ VRCH V DOBRNÉ

Přímo k rozhledně se dá zajet autem. My jsme zaparkovali na odstavném místě cca 1 km od rozhledny a dojeli k ní na kole. Přeci nevjedu na polňačku, když nevím, kde končí a kde se pak otočím, že jo:-).

Samotná Dobrná není ničím zajímavá, ovšem cesta k rozhledně je taková příjemná procházka. Rozhledna nabízí krásný výhled na celé Děčín. Jen pozor, není volně přístupná! Je otevřena jen v sezóně od 10 do 19 hod (aktuální info najdete určitě na stránkách obce).

Další tipy na výlety z této oblasti najdete zde. Suma sumárum, tato oblast stojí za to ji pořádně prozkoumat! A jde to i s kočárkem:-)!

 

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pouť Camino de Santiago s dětmi

#terapievýletem

Máma a dcera II.- 13. den: Sevilla