blog o cestování s dětmi

Zugspitzarena s dětmi (2. díl)

Naše loňská dovolená v Rakousku v oblasti Zugspitzarena byla naprosto famózní. Naprosto předčila naše očekávání. I proto jsme se rozhodli, že se i letos vydáme podobným směrem a budeme prozkoumávat oblasti přilehlé. A tím i rozšíříme oblasti již zmapované v průvodci Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí. 

O Zugspitzareně najdete na blogu již dva články. V prvním najdete dokonce i tip na báječné ubytování a v tom druhém první várku výletů třeba na Zugspitze nebo k úchvatnému Seebensee (ke kterému se dostanete dokonce i s kočárkem). Nyní se podíváme na další výlety. 

HIGHLINE 179 A ZŘÍCENINA EHRENBERG

Lanový most Highline 179  dlouhý přes 400 m, který je ve výšce 114 metrů, se od roku 2014 pyšní zápisem do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší lanový most tibetského stylu pro pěší. Přiznám se bez mučení, že když jsme zaparkovali na parkovišti cca 20 min pěší chůze od mostu, měla jsem chuť to otočit a jet jinam. Říkala jsem si „A co jako?“, mraky nějakejch plechů, přeběhneme to a co z toho. Ale to vám byl takový zážitek! Jak pro mě, tak hlavně pro děti!

Od parkoviště se k němu dostanete i s kočárkem za cca 20 minut. Až k němu se můžete vydat i lanovkou, pokud nebudete mít chuť drápat se do kopce jako my. Jak pod mostem, tak těsně u vstupu na most jsou dětská hřišťátka, takže nějaká motivace přímo na místě také je:-).

Můžete se vydat prozkoumat i zříceninu Ehrenberg, ke které jsme se my ovšem nevydali, protože nám bylo takové horko a děti nás jednoznačně přemluvily, abychom náš výlet zakončili u Heiterwangersee. Přiznám se, že jsem se i já potřebovala zchladit, protože jsem na tomto místě natáčela svůj vstup do hlavních zpráv v televizi a byly to dost nervy:-).

Na Heiterwangersee jsme využili možnosti se v rámci karty Z – Card svézt parníčkem. Protože jsme nechtěli s dětmi trávit na lodi tolik času, využili jsme možnosti krátké plavby cca 30 minut a z lodi vystoupili v místě (Seespitze), kde Heiterwangersee ústí do Plansee. A byla to skvělá volba! Byl tam pozvolný přístup do vody, takže došlo i na koupání. Voda byla však velmi studená, studenější než u Blindsee. Ale dětem stačí, že je voda mokrá a takové krávovinky neřeší:-). Po hodinovém válení se na plážičce jsme opět přistoupili do lodi a vrátili se zpět.

GRUBIGSTEIN, LERMOOS

Každoročně se snažíme s dětmi o alespoň jeden zápis do vrcholové knížky. Sice trochu podvádíme, protože si cestu zjednodušujeme lanovkou, ale na to se nikdo neptá:-)). Tentokrát jsem měla v merku Grubigstein. Lanovkkou z Lermoosu jsme vyjeli do výšky 2.063 m n.m. a v plánu byl vrchol ve výšce 2.233 m n.m. Bohužel jsem trošku podcenila aktuální stav sněhové pokrývky, takže jsme se museli spokojit pouze s pozorováním paraglidistů a hraním na indiány v náročném terénu. A kocháním se výhledy na Blindsee (kde jsme se pak večer vykoupali). Zvítězilo u mě takové to „Nemusíme mít přeci každé hovno“. Ano, někdy je těžké otočit to před cílem, ale s dětmi je to víc než potřeba to raději otočit dřív, než bude pozdě. I tak to byl ale krásný výlet! V každém případě sem bez kočárku a s pevnou obuví.

Nakonec jsme se tedy vydali lanovkou do mezistanice (Brettlalm) a odtud pak po dětské tématické stezce Moosles Pfad (2,7 km). Cesta je značená jako nesjízdná s kočárkem, ale pokud nemáte úplná mimča a jste schopni kočár nějak dodrncat, kus přenést, myslím, že by se to dalo, nebyl to nijak náročný terén. Pokud srovnám všechny naše předchozí dovolené s dětmi v Rakousku, tak tato tématická stezka byla jednou z nejslabších (z našeho dospěláckého pohledu), ale děti pořád vykřikovaly, jak je to boží.

V Leermosu je ještě tzv. Moosle´s Zauberwald. A tady vám dám jedno fakt dobré doporučení. Obě tyto tematické stezky spojte! Při sestupu od Brettlalm po Moosles Pfad narazíte už poblíž samotnho městečka Leermos na křižovatku s rozcestníkem, který bude na jednu stranu ukazovat Moosles Pfad a na druhou Zauberwald. Nedokončujte Moosles Pfad až k dolní stanici lanovky (už tam nic není, jen dlouhá monotónní cesta) a odbočte rovnou na Zuberwald. Délka Zauberwaldu je uvedena 4 km, ale nezalekněte se toho. Tím, že se na stezku napojíte v tomto místě, ušetříte si nějaký ten monotónní kilometr (protože z Leermoosu k Zauberwaldu vás to požene stejný kus cesty, jako byste absolvovali při sestupu od Moosles Pfadu). Zauberwald je zajímavý spíš pro úplné prcky, ale bohužel s kočárkem moc sjízdný není. Nečekejte zde žádné výhledy. Výhodou však je stín, protože se jde v lese. Pokud bych měla vybrat jednu z těch dvou stezek, tak rozhodně Moosles Pfad. 

 

POHYBOVÁ STEZKA V LERMOOSU A POHODOVÝ DEN

V Lermoosu určitě využijete i kola. My jsme je sice neměli, ale i tak jsme otestovali pohybovou stezku podél železnice. Minimálně dětem tedy kola přibalte, nebudete litovat. Všechna tři městečka Lermoos, Biberwier a Ehrwald jsou pekně v rovince a určitě tu najdete spoustu příležitostí, jak kola využít. Pumptreck v Lermoosu nenechá děti chladným stejně jako to naprosto úžasné obří hřiště hned vedle něj. A to koupaliště nedaleko, to už je jen třešnička na dortu.

VRCHOLOVKA V BICHLBACHU

Lanovkou Almkopfbahn jsme se přiblížili k našemu cíli – vrcholové knize na Almkopf (1802 m.n.m)! To prostě musí být. Co si budeme povídat, po očku jsem pokukovala po vrchu Thaneller, ale černá je černá, nezbývalo než se smířit s malinkou pidi procházkou:-). I tak se děti stihly pohádat, kdo tu knížku vyndá. Pokud hledáte nenáročný, odpočinkový výlet mimo civilizaci a dopřát dětem ten pocit, že se konečně někde budou moct zapsat jako správní „horolezci“, možná se vám tento tip bude hodit.

 

Je spousta krásných míst, která jsme neviděli. Je zde řada tras sjízdných s kočárkem, např.:

  • Almseerunde v Ehrwaldu (cca 2 km)
  • Ehrwalder Alm – Seebensee (cca 5,5 km)
  • Ehrwalder Alm – Hochfeldern Alm (cca 3 km)
  • Panoramaweg Ehrwald – Lermoos (3 km)
  • Panoramaweg Ehrwald – Biberwier (4,5 km)
  • Hoehenpanoramaweg Wolfratshauer Huette (2,5 km)

A tady tip přímo od vás! MITTEREGG

„Letošní dovolenou jsem vybrala díky vašemu článku v Zugspitz Aréně. A bylo to úžasné, moc díky.. bydleli jsme také v Biberwieru.Do vašeho článku by určitě stál za doplnění výlet do malinké horské vesničky Mitteregg.Už cesta autem je nádherná. Stezka pro děti nemá víc než 2 km.. rovina, i pro kočárky.. nicméně stanoviště jsou tak skvělá, že jsme zde strávili cca 2-3 hodiny!Hlavně jsou zde vodní hrátky, rýžování zlata, ale i nejlepší kuličková dráha, co jsme kde viděli. Na tu prosím nezapomenout vzít 2eur.minci pro každé dítě! Na cestě si koupíte kuličku.Trasa končí u potoka a pak se jde zpět.Co je jediný zádrhel, že před stezkou je cca 10 parkovacích míst a nikam jinam auto nedáte. Pán nás po příjezdu skoro poslal už pryč, že je bohužel plno.. ale já tomu nechtěla věřit, vylezla jsem se podívat a hle! čekalo tam 1 místo na nás. Naštěstí. Byla to jedna z nejhezčích tras pro děti z naší dovolené. /Cestou zpět jsme dali ještě lesní koupaliště v Berwangu se skvělým hřištěm, ale o tom už píšete./Mitteregg moc doporučujeme.“ Jitka.

 

 

atd atd… prostě nádherné místo! Neskutečně pestrá dovolená, na kterou opravdu moc rádi vzpomínáme.

A teď se konečně můžu vrhnout na Kitzbuhelské Alpy! Tady malinkatá ochutnávka na příště.

Chystáte se letos do Rakouska s dětmi poprvé? Možná vám poslouží i tento článek. 

A máte už starší děti a hledáte trochu víc adrenalinu? Tak pro vás tu mám jednu skvělou aktivní dovolenou v Julkách. 

Pokud se vám článek líbil, určitě mě potěší, pokud jej budete sdílet. I tak se můžete tvůrci odvděčit za jeho práci. A nebo si rovnou kupte jeden z mých tří průvodců:-)). Eshop najdete zde. 

Tak zase příště!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Playmobil FunPark a tobogánový ráj Kristall Palm beach

Passo del Tonale

Nepál s dětmi