Wasserklochklamm

Autor: Lenka Š.

Cestu z Chorvatska jsme si chtěli zpestřit soutěskami, která by ale nebyly zajížďkou po cestě do ČR, tak jsme našli ubytování v údolí řeky Salza. Salza je nádherná řeka sjízdná na raftech i kajakách se zázemím několika kempů v malé vesničce Wildalpen, která je ideálním výchozím bodem právě k soutěsce Wasselochklamm.

K té dojedete autem asi za 10 minut, parkoviště u silnice je zdarma a vstupné do soutěsky pro rodinu činí 17 Euro (2023), lze případně zakoupit i kombinaci této soutěsky a Nothklamm za celkem 26 eur pro 2 dospělé a 2 děti.

Ihned za vstupem (otevřeno od dubna do října od 9 hodin) začíná stezka krásným mostem přes řeku Salzu. Je tam možné pozorovat pstruhy v krystalicky čisté vodě nebo vodáky sjíždějící tuto nádhernou horskou řeku. První úsek vede podél řeky, ale vzápětí již úzká cesta začíná stoupat a pokračuje 1,6 km s převýšením 325 metrů kolem 4 vodopádů a s krásnými výhledy právě na řeku Salzu. Na většině trasy je nově vybudováno dřevěné schodiště, takže i s dětmi jsme cestu nahoru zvládli asi za hodinu, ale vezměte si hodně pití. Na konci si v chatičce, která slouží i jako schovka v dešti, můžete vychutnat vlastní svačinu. Cestu dolů jsme zvolili lesem, aby byl výlet jako okruh. Cesta nejprve ještě kousek stoupá a potom se vrací k řece, kde je ideální tůň na koupání. U konce (tedy u parkoviště) naleznete i restauraci s terasou.

Vzhledem k tomu, že nelze jít s kočárkem, pro malé děti doporučuji výlet k Leopoldsteiner See u Eisenerzu (lze zapůjčit i šlapadla a lodičky + možnost se vykoupat).