Soutěska Lammerklamm a mlynářská stezka Mühlenrungweg

1,5- 5 km

Výlet do soutěsky a na mlynářskou stezku jsme si naplánovali během našeho pobytu v Gosau, když počasí nevypadalo zrovna nejlépe.

Auto jsme zaparkovali u severního vstupu do soutěsky (zdarma), kde jsme pak prošli placeným vstupem. Hned za vchodem jsme po schůdkách sestoupili do Tmavé soutěsky (Die Dunkle Klamm), kde v průrvě mezi tmavými skalisky burácela řeka Lammer.

Pak jsme se vystoupali zpátky a vydali se stezkou jižně směrem k Oberscheffau. Během krásné procházky roklí po cestičkách, dřevěných lávkách a schůdkách jsme se celou dobu kochali výhledem na řeku pod námi. Rozhodli jsme se dojít k mostu přes řeku Lammer, a pak jít po stejné cestě zpátky, což nám zabralo asi hodinku chůze.

Lammerklam si užijete v rozmanitém počasí. V horké letní dny tu bude příjemný chládek, v ty méně pěkné přibalíte nepromokavou bundu nebo pláštěnku a nepotkáte tolik lidí. Rozhodně doporučuji pořádné boty, protože kameny i dřevo jsou dost kluzké.

Místo kočárku rozhodně nosítko, malí předškoláci už stezku zvládnou sami, případně s malou dopomocí rodičů. Procházka soutěskou je dlouhá cca 1,5 km.

Poté jsme se zastavili ve vesničce Obberscheffau v místní hospůdce Gasthaus Lammerklause, kde jsme ochutnali místní speciality a posilnili se na další cestu po Mühlendrungweg .

Auto jsme zanechali na bezplatném parkovišti u řeky hned u mostu a vyrazili po silničce směrem k lesu. Ze začátku byla cesta trochu jednotvárná, ale postupně přibývalo zákrutů a kamení na cestě i na řece. Užili jsme si několik zastavení na břehu, kde jsme spočinuli na lavičkách a pobavili se při focení v rámečku.

Po mírném stoupání jsme došli k malebnému dřevěnému mlýnu (Alte Mühle), kde jsme slyšeli hučení vody. Když jsme pak pokračovali ještě dále do kopce, objevil se před námi obří vodopád Schwarzenbachfall.

Zkoušeli jsme pak hledat další vodopády, ale narazili jsme jen na horní začátek Schwarzenbachfall a vyschlé koryto vodopádu Winnerfall. Zpátky jsme se nakonec vydali stejnou cestou, cesta z kopce naštěstí ubíhala mnohem rychleji.

Stezka je sjízdná po kočárek jen k mlýnu, takže pro nejmenší děti doporučuju spíš nosítko/krosničku. Předškoláci i starší děti zvládnou stezku po svých v pohodě.
Cesta tam i zpět byla dlouhá 3,5 km celkem.

2_Alte-Muhle
1
2_-Schwarzenbachfall