Přehrada Malta a okolí

K přehradě Malta se jede přes městečko Gmünd, kde doporučuji udělat první zastávku v Porsche museum.

Muzeum není zajímavé jen pro fanoušky automobilů, ale i pro rodiny s dětmi. Je to jediné soukromé muzeum Porsche v Rakousku a právě tady v Gmündu byly v letech 1944-1950 vyrobeny první vozy se jménem Porsche. Rozsáhlá sbírka zahrnuje vše od Porsche 356, přes vznášející se Porsche Jagdwagen (1956) až po rallye a závodní vozy Porsche. Dalším vrcholem je první a jediné rakouské policejní Porsche 911. Muzem má navíc každý rok speciální výstavu, letos (2023) je to „50 let Porsche 911“.

Gmünd je jinak malebné městečko, které v případě chvíle času navíc stojí na zastavení a alespoň procházku přes krásné náměstí.

Z Gmündu už je to po maltské Hochalmstraße k přehradě Malta cca 37 minut autem.

Tedy pokud máte štěstí a projedete nahoru na zelenou. Pokud ale chytnete na semaforu červenou, můžete si postát i 20 minut. Cesta nahoru vede totiž tunely s jednosměrným provozem. Pokud budete muset čekat, určitě vystupte z auta a běžte se podívat na pěkný vodopád hned u silnice.

Zajímavostí je, že Hochalmstraße byla původně postavena jako stavební silnice pro přehradu Kölnbrein a později otevřena pro normální provoz jako turistická atrakce. Není se čemu divit, jízda je opravdu zážitek, charakterizovaný skalními tunely a serpentinami a orámovaný četnými vodopády a úchvatnou přírodou. Jednou ročně se sem sjíždí bungee jumpeři z širokého okolí, aby během jednoho víkendu „pokořili“ přehradu Kölnbrein, která je s nadmořskou výškou něco málo přes 2 000 m nejvyšší skokanskou stanicí na světě.

Po příjezdu k přehradě zaparkujte na velikém parkovišti a hned se můžete začít kochat krásnými výhledy na okolní hory a nejvyšší rakouskou přehradní zeď, 200 m vysokou přehradu Kölnbrein s velkolepou vyhlídkovou plošinou AIRWALK. Z přehrady můžete vyrazit na procházku po šotolinové cestě (schůdné i pro kočárky) kolem jezera. Na konci cesty se nachází místní restaurace Gasthaus Kölnbreinstüberl, kde si ochutnat třeba čerstvého pstruha a děti nechat pohrát na hřišti u terasy.

Pokud máte chuť na výšlap, můžete se vydat směrem k Jagasteighütte (cca půl hodiny cesty od restaurace), která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Cesta je sice strmá a většinou po kamenných schodech, ale není to daleko. Tady už to ale na kočárek určitě není, pokud máte malé děti, určitě doporučujeme nosítko. Po návratu na hlavní cestu se můžete rozhodnout pro návrat na parkoviště, nebo si trasu ještě prodloužit pokračováním kolem přehrady. Cesta je moc hezká, stále lemovaná krásnými výhledy, potkáte několik potůčků a vodopádků, které ústí do přehrady. Ve chvíli, kdy se přemění spíše ve stezku se stoupáním, doporučujeme s dětmi dále nepokračovat.

Po cestě zpátky od přehrady můžete dětem „vykompenzovat“ předchozí výšlap, k dispozici jsou hned dvě parádní možnosti. Ta první je Wasserspielepark – krásné (placen) hřiště u impozantního 200 metrů hlubokého vodopádu. Najdete zde prolézačky, tunely, vodní hrátky, skluzavky, houpačky a mnoho dalšího. Hřiště je oplocené a v horní části se nachází výstup na cestu vedoucí k vodopádu, kterou určitě ji doporučujeme. Před vodopádem je navíc nově udělaná moc pěkná “bosá stezka”, která děti moc baví. Pokud jste bez dětí, vodopád si rozhodně nenechte ujít, není nutné jít přes hřiště a platit vstupné, z parkoviště vede k vodopádu přímá cesta.

Druhou možností je Eselpark Maltatal – krásné místo, kde se můžete setkat s mnoha druhy oslů a dalších zvířat. Vstupné, které zaplatíte, platí na celou sezónu, takže se sem můžete během dovolené ještě vrátit (a děti to určitě budou vyžadovat :D). V centrální části parku je dětské hřiště a občerstvení, po levé straně jsou stáje, kde najdete například koníky nebo lamy (ty potkáte i volně chodit po nádvoří, stejně jako kozy) a dále můžete pokračovat do velkého výběhu s oslíky, které můžete nejen pozorovat, ale i krmit, kartáčovat je a mazlit se s nimi. V celém parku je také mnoho informačních tabulí o oslech a jejich životě, takže se zde můžete dozvědět mnoho zajímavostí. A když budete mít štěstí, uvidíte třeba i novorozené osly. Když jsme byli naposledy v parku my, běhalo tam mláďátek spoustu.

CENY

Muzeum Porsche – s korutanskou kartou zdarma

Mýtné na přehradu Malta – s korutanskou kartou zdarma (Hochalmstraße je otevřena od 12. května 2023 do 29. října)

Wasserspielepark – dospělí 7 Euro, děti 6 Euro, s korutanskou kartou sleva 30%

Eselpark Maltatal – dospělí 7 Euro, děti 6 Euro na celou sezónu, s korutanskou kartou sleva 10%. Lístky si schovejte, platí po celou sezónu.

Výlet zpracovala Andrea, máma tří akčních kluků, která miluje cestování a hory. Z nutnosti vlastní potřeby založila před lety půjčovnu a obchod www.zkusnositko.cz, cestování s dětmi bez nosítka si totiž nedokáže představit 🙂 A obdobně vznikl o dva roky později obchod www.zkusmerino.cz s funkčním oblečením pro děti i dospělé. Jejím nejnovějším počinem je rekonstrukce alpského domku v Korutanech, právě do Korutan se totiž na svých cestách zamilovala a ráda vám na nich bude dělat „průvodce“.

Andrea

Další zkušenost od Petry K:

Malta Airwalk je přehrada a silnice nahoru je zpoplatněna, ale my ji díky kartě měli zdarma. Samotná cesta nahoru autem je nádherná, je plná různých vodopádů, kde x-krát můžete zastavit a fotit. Hodně lidí sem jezdí, aby se podívalo na přehradu a skywalk, což je nádherná vyhlídka do údolí s prosklenou podlahou. Pohled dolů může někomu udělat zle, protože je zde hloubka cca 200m hluboko. Spousta lidem stačí jen přehrada a skywalk, ale nám samozřejmě ne. My jsme se vydali po turistické trase k hospůdce Gasthaus Kolnbreinstuberl a dál chtěli pokračovat až k vyhlídce Gedenkstatte, ale nakonec jsme tam nedošli, protože děti byly unavené. Celá trasa vedla po rovině kolem přehrady s nádherným výhledem a vodopády. Zde doporučuji pro malé děti kočárek a pro větší děti klidně kola. Po cestě zpět jsme se zastavili na vodopád Fallbachfall Waterfall, který je malý kousek od parkoviště a je zdarma. Na vodopád se dostanete krátkou procházkou až pod něj a má neskutečnou energii. Hned pod vodopádem je velké dětské hřiště, které je zpoplatněné ale pokud budete mít kartu, tak dostanete slevu. Hřiště obsahuje různé vodní prvky a jiné prolézačky atd. Tento výlet se dá rozdělit na jiný den a strávit tady celý den, protože v horkých dnech se zde děti osvěží ve vodě a zabaví na x hodin.

Přílohy