Granattor – Vyhlídka nad Millstätter See

Millstätter See je jedno z nejznámějších jezer v Korutanech, jedná se o oblíbený turistický cíl díky čistotě a teplotě vody (v létě až 27 stupňů). Návštěva Millstätter See ale nemusí být jen o jezerech, zkuste tyto dvě nádherné vyhlídky – Granattor a Sternenbalkon. Jen pozor, trasa nejsou sjízdné s kočárkem, tady jde čistě jen o turistiku. Ale starší děti výstup zvládnou.

Granattor

Výlet na Granattor mě naprosto nadchnul, je to krásná horská cesta s naprosto úchvatnými výhledy prakticky na každém kroku. Na Granattor můžete vyrazit pěšky přímo z Millstattu, ale první úsek cesty je po silnici, která má místy sklon 15%… Kdo si chce tuto část cesty odpustit, může dojet autem až na parkoviště ke krásné dřevěné chatě Lammersdorfer Hütte. Cesta nahoru je zpoplatněna, je tam závora a automat (bere i karty), cena je 8 Euro (2023). Pokud ale máte kartu Millstätter See, máte vjezd zdarma.

Hned z parkoviště začíná stoupání, nejprve po louce, kde zřejmě potkáte spokojeně pasoucí se krávy a kde se už po prvních desítkách vystoupaných metrů můžete začít kochat výhledy. Pak bude pokračovat po více kamenitých cestách (trasa je nevhodná pro kočárky), může jít buď pozvolněji po širších cestách s lehčím stoupáním, nebo to vzít nějakou zkratkou – na vrchol vede řada vyšlapaných cestiček kolmo vzhůru 🙂 Jak už jsem zmiňovala, výhledy máte prakticky všude, ale tři místa jsou něčím „obohacená“ a tak nejfotogeničtější – první je dřevěný kříž, druhá kamenná mohyla a třetí je už Granattor samotný. Po cestě se také můžete bavit hledáním granátů (odtud název Granattor – brána je vyplněná tunami granátů a odkazuje na největší granátové ložisko v Alpách), kameny plné granátů uvidíte všude. U mohyly se vám otevře nádherná vyhlídka. Pokud je hezké počasí, uvidíte Karavanky, Julské Alpy, Vysoké Taury – Goldeck, Dobratsch, ale i Triglav nebo Großglockner. Je to opravdu nádherné.

Od mohyly vás čeká krátký sestup a výšlap na vedlejší vrcholek, na kterém už se tyčí Granattor, brána cca 3×3 v nadmořské výšce 2063. Podle značení u parkoviště trvá výstup až sem 1:30 hodiny, reálně se to ale dá zvládnout mnohem rychleji 🙂 A kdo má čas a chuť, nemusí se vracet na parkoviště stejnou cestou, ale udělat si k němu okruh přes Hoisbauerhütte.

Výlet zpracovala Andrea, máma tří akčních kluků, která miluje cestování a hory. Z nutnosti vlastní potřeby založila před lety půjčovnu a obchod www.zkusnositko.cz, cestování s dětmi bez nosítka si totiž nedokáže představit . A obdobně vznikl o dva roky později obchod www.zkusmerino.cz s funkčním oblečením pro děti i dospělé. Jejím nejnovějším počinem je rekonstrukce alpského domku v Korutanech, právě do Korutan se totiž na svých cestách zamilovala a ráda vám na nich bude dělat „průvodce“.

Andrea